Serie A, Σπέτσια – Νάπολι 0-3: Φινάλε με νίκη

44" χρόνος ανάγνωσης

Η Νάπολι επιβλήθηκε με 3-0 της Σπέτσια για την 38η και τελευταία αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, που έχει εξασφαλίσει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, κατέλαβε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα με 79 βαθμούς. Η Νάπολι διεκδίκησε με αξιώσεις τον φετινό τίτλο αλλά τρία διαδοχικά κακά αποτελέσματα κόντρα στη Φιορεντίνα, τη Ρόμα και την Έμπολι της στοίχισαν.

Η Σπέτσια θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν στην κορυφαία κατηγορία του ιταλικού ποδοσφαίρου. Η ομάδα του Τιάγκο Μότα είναι στη 16η θέση με 36 βαθμούς.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από επεισόδια κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στο 11ο λεπτό οπαδοί των δύο ομάδων συνεπλάκησαν στις εξέδρες με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για περίπου δέκα λεπτά.

Η Νάπολι άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Πολιτάνο. Στο 25’ ο Ζιελίνσκι διαμόρφωσε το 0-2 και έντεκα λεπτά αργότερα ο Ντέμε πέτυχε το τρίτο γκολ των Ναπολιτάνων.