Premier League, Μάντσεστερ Σίτι – Άστον Βίλα 3-2: Πρωταθλήτρια με ανατροπή

2' 56" χρόνος ανάγνωσης

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με 3-2 της Άστον Βίλα για την 38η αγωνιστική της Premier League και κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πέτυχε μία πολύ σπουδαία ανατροπή. Η Σίτι βρέθηκε να χάνει με 0-2 μέχρι το 76ο λεπτό. Ο Ιλκάι Γκουντογκάν που μπήκε ως αλλαγή πέτυχε δύο γκολ και έδωσε τον τίτλο στους «πολίτες» σε ένα φινάλε θρίλερ.

Η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 93 βαθμούς και κατέκτησε το 8ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Στο Έτιχαντ, η Άστον Βίλα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Μάτι Κας. Η Σίτι ήταν κυρίαρχη στο ματς και είχε την κατοχή της μπάλας χάνοντας πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ πέτυχε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Κοουτίνιο στο 69ο λεπτό. Αυτή ήταν η δεύτερη τελική προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους.

Η Σίτι μείωσε με κεφαλιά του Γκουντογκάν στο 76’ και ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με ωραίο σουτ του Ρόδρι. Με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γερμανού μέσου στο 81′ η ομάδα του Γκουαρδιόλα έκανε την ανατροπή και κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Νίκη χωρίς αντίκρισμα για τη Λίβερπουλ

Στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος τερμάτισε η Λίβερπουλ που επιβλήθηκε με 3-1 της Γουλβς.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε τους 92 βαθμούς αλλά δεν ήταν αρκετοί για να της δώσουν το πρωτάθλημα. Για τους «Reds» ακολουθεί ο τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Γουλβς άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Νέτο. Ο Μανέ ισοφάρισε στο 24’ και η Λίβερπουλ επιχείρησε να βρει δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου χωρίς να τα καταφέρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σενεγαλέζος επιθετικός πέτυχε γκολ για το 2-1 στο 50’ αλλά ακυρώθηκε αφού ήταν σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Η Λίβερπουλ έκανε το 2-1 με τον Σαλάχ στο 84’ και βρήκε τρίτο γκολ με τον Ρόμπερτσον πέντε λεπτά αργότερα.

Στην 4η θέση η Τότεναμ

Στο Τσάμπιονς Λιγκ θα αγωνίζεται τη νέα σεζόν η Τότεναμ που επιβλήθηκε με 5-0 της Νόριτς. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε άνοιξε το σκορ στο 16’ με τον Κουλουσέφσκι και διπλασίασε τα τέρματά της στο 32ο λεπτό με τον Κέιν.

Ο Κουλουσέφσκι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0-3 στο 64ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα ο Σον σημείωσε το τέταρτο τέρμα των Λονδρέζων. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και σημείωσαν και πέμπτο γκολ πάλι με τον Κορεάτη στο 76ο λεπτό. Αυτό ήταν το 23ο τέρμα για τον παίκτη της Τότεναμ τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα.

Η Τότεναμ κατέλαβε την τέταρτη θέση με 71 βαθμούς. Η Νόριτς τερμάτισε στην 20η θέση με 22 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής

Άρσεναλ-Έβερτον 5-1 (27′ πεν. Μαρτινέλι, 31′ Ενκέτια, 56′ Σέντρικ, 59′ Γκάμπριελ, 82′ Έντεγκααρντ – 45’+3′ Φαν ντε Μπέικ)
Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (37′ Ζαχά)
Λέστερ-Σαουθάμπτον 4-1 (49′ Μάντισον, 74′ Βάρντι, 81′, 90’+6′ Πέρεθ – 79′ Γουόρντ-Πράους)
Λίβερπουλ-Γουλβς 3-1 (24′ Μανέ, 84′ Σαλάχ, 89′ Ρόμπερτσον – 3′ Νέτο)
Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 3-2 (76′, 81′ Γκιντογκάν, 78′ Ρόδρι – 37′ Κας, 69′ Κοουτίνιο)
Μπέρνλι-Νιούκαστλ 1-2 (69′ Κορνέ – 20′ πεν., 60′ Γουίλσον)
Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 3-1 (50′ Φέλτμαν, 80′ Γκρος, 90’+2′ Γουέλμπεκ – 40′ Αντόνιο)
Μπρέντφορντ-Λιντς 1-2 (78′ Κανός – 56′ πεν. Ραφίνια, 90’+4′ Χάρισον)
Νόριτς-Τότεναμ 0-5 (16′, 64′ Κουλουσέφσκι, 32′ Κέιν, 70′, 75′ Σον)
Τσέλσι-Γουότφορντ 2-1 (11′ Χάβερτς, 90’+1′ Μπάρκλεϊ – 87′ Γκόσλινγκ)