Χάντμπολ ανδρών: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός

1' 22" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 25-23 της ΑΕΚ στον τέταρτο τελικό της handball premier και κατέκτησε το πρωτάθλημα με 3-1 νίκες.

Οι Πειραιώτες, αν και τερμάτισαν δεύτεροι στην κανονική περίοδο, πήραν τον τίτλο. Σημειώνεται ότι όλοι οι τελικοί έγιναν στο κλειστό της Χαλκίδας μετά από συμφωνία των δύο ομάδων.

Ο τέταρτος τελικός είχε ένταση και πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες (11-11) στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ προηγήθηκε με 12-14 με τον Μυλωνά αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σχεδόν αμέσως με δύο διαδοχικά γκολ του Οστρούτσκο. Η Ένωση είχε το προβάδισμα μέχρι το 19-20 με τον Καλόμοιρο στο 51ο λεπτό.

Με γκολ του Παπαβασίλη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 22-20 επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Δομπρής έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων (24-21) στον Ολυμπιακό αλλά η Ένωση μείωσε στο ελάχιστο (24-23) με τον Κοτσιώνη 62 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Αραπακόπουλος διαμόρφωσε το 25-23 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αυτό είναι το τρίτο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό που επιστρέφει στους τίτλους μετά το 2019. Η ΑΕΚ, που πέρσι είχε κατακτήσει το πρώτο τρεμπλ στην ιστορία του ελληνικού χάντμπολ, μένει χωρίς τίτλο τη φετινή σεζόν αφού έχασε και το Κύπελλο από την Πυλαία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 25-23

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 5-5, 6-7, 7-9, 9-10, 11-11 (Ημιχ.) 13-14, 14-15, 16-17, 19-20, 25-23

Ολυμπιακός (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 9, Μπούντιτς 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 5, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 1, Κεδέρης 4