Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 72-78: Αγκαλιά με το πρωτάθλημα οι Πειραιώτες

3' 27" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 78-72 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, έκανε το 2-0 στους τελικούς και απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Basket League.

Οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, όταν κάλυψαν διαφορά 14 πόντων με επιθετικό κρεσέντο του Ντόρσεϊ. Ο επόμενος τελικός των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή στο κλειστό του ΣΕΦ.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η τριάδα των Βεζένκοφ, Σλούκα και Ντόρσεϊ. Ο Παναθηναϊκός είχε κορυφαίους τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη.

Με δύο εύστοχα τρίποντα από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-6 στο ξεκίνημα του αγώνα. Το τριφύλλι ισοφάρισε σε 6-6 με εύστοχες βολές του Παπαγιάννη ενώ με κάρφωμα του Έλληνα σέντερ προσπέρασε για το 10-9. Σε εκείνο το σημείο ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τους παίκτες του να αποχωρήσουν από τον πάγκο αφού υπήρξε ρίψη αντικειμένων.

Οι μπασκετμπολίστες και το τεχνικό επιτελείο των Πειραιωτών επέστρεψαν μετά από περίπου ένα λεπτό. Ο Παπαπέτρου διαμόρφωσε το 12-9 με τον Βεζένκοφ να ισοφαρίζει σε 12-12 με εύστοχο τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με τρεις πόντους (14-17) με σουτ του Σλούκα από τα 6.75 με τον Παναθηναϊκό να προηγείται ξανά με 18-17 με τον Νέντοβιτς. Ο Σέρβος διαμόρφωσε το 21-20 της πρώτης περιόδου με ένα εντυπωσιακό buzzer beater από το κέντρο του γηπέδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την περιφερειακή του άμυνα. Οι Πειραιώτες δε μπορούσαν να βρουν το εύκολο σουτ, την στιγμή που οι παίκτες του Βόβορα άρχισαν να βρίσκουν λύσεις τόσο για το ριμπάουντ όσο και για τα σουτ εκτός παιδιάς.

Κάπως έτσι η διαφορά έφτασε στους 7 πόντους (29-22) με τον Γουάιτ με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 29-25 με καλάθι και φάουλ του Σλούκα. Με εύστοχο τρίποντο του Παπαπέτρου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (38-27). Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 46-32 του ημιχρόνου με εύστοχο δίποντο του Παπαπέτρου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο τρίτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ μείωσε σε 48-43 με ένα επιμέρους 2-11 στα πρώτα δύο λεπτά.  Ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να μη βρίσκει καλάθι δίνοντας την ευκαιρία στον Ντόρσεϊ να δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 48-50 με 4/4 τρίποντα.

Το επιθετικό κρεσέντο των Πειραιωτών συνεχίστηκε και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 48-55 με τρίποντο του Παπανικολάου και λέι απ του Βεζένκοφ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με πέντε γρήγορους πόντους (53-55) αλλά ο Σλούκας με τον Βεζένκοφ έφεραν τον Ολυμπιακό στο +7 (53-60) ενάμιση περίπου λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Σαντ Ρος και μία εύστοχη βολή του Ντόρσεϊ έγινε το 56-61 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Βεζένκοφ η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 56-66 με το τριφύλλι να μειώνει σε 61-66 με καλάθι και φάουλ του Νέντοβιτς. Με δίποντο του Σλούκα η ομάδα του Μπαρτζώκα προσπέρασε και πάλι με δέκα (61-71) έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Στο υπόλοιπο κομμάτι του αγώνα ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει μεγάλα σουτ με τον Νέντοβιτς και με τον Μέικον. Με ½ βολές του Σέρβου και εύστοχο δίποντο του ίδιου παίκτη, η ομάδα του Βόβορα μείωσε στους έξι πόντους (70-76) στο 1:15 πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Ντόρσεϊ έχασε την μπάλα και ο Παπαπέτρου με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 72-76. Ο Ολυμπιακός αστόχησε στην επίθεσή του αλλά οι παίκτες του πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισαν φάουλ. Με δύο εύστοχες βολές του Σλούκα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 72-78 και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα (0/2 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέρτου 17 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μέικον 6 (2/7 σουτ), Νέντοβιτς 11 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 8 (8 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (2/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ασίστ), Φαλ 5 (10 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 19 (2/7 δίποντα, 5/ 7τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2), Λαρεντζάκης (0/2 τρίποντα), Σλούκας 20 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν 7 (1/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.