Μαρία Σάκκαρη: Νίκησε την Τόμοβα και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Wimbledon

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια δεν αντιμετώπισε προβλήματα

39" χρόνος ανάγνωσης

Η Μαρία Σάκκαρη επιβλήθηκε με 6-4, 6-3 της Βικτόρια Τόμοβα και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Wimbledon. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επιβεβαίωσε τα προγνωστικά απέναντι στη Βουλγάρα, Νο.112 του κόσμου.

Επόμενη αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη είναι η Τατιάνα Μαρία. Οι δύο τενίστριες είχαν τεθεί αντιμέτωπες στο φετινό Australian Open με την Ελληνίδα να παίρνει τη νίκη.

Τρία σερί μπρέικ (δύο η Σάκκαρη, ένα η Τόμοβα) διαμόρφωσαν το 4-2 του πρώτου σετ. Στη συνέχεια οι δύο τενίστριες σέρβιραν καλά με την Ελληνίδα να κλείνει το σετ επιτυχημένα.

Η Μαρία Σάκκαρη προηγήθηκε με μπρέικ για το 3-1 του δεύτερου σετ. Η Ελληνίδα τενίστρια είχε ευκαιρία και για δεύτερο μπρέικ στη σειρά αλλά η Τόμοβα ανταπεξήλθε και κράτησε με δυσκολία το σερβίς της. Η Σάκκαρη έκλεισε τον αγώνα στο σερβίς της αντιπάλου της.