Μαρία Σάκκαρη: Επιτυχημένη πρεμιέρα στο Τορόντο

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επέστρεψε στις νίκες

34" χρόνος ανάγνωσης

Η Μαρία Σάκκαρη επιβλήθηκε με 6-2, 4-6, 6-2 της Σλόουν Στίβενς και προκρίθηκε στη φάση των «16» του τουρνουά του Τορόντο. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια μετά το Wimbledon.

Η Σάκκαρη χρειάσθηκε δύο ώρες και 10 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της 29χρονης Αμερικανίδας. Η Ελληνίδα κατέκτησε με άνεση το πρώτο σετ κάνοντας δύο μπρέικ.

Στη συνέχεια η Στίβενς βρήκε αντίδραση, προηγήθηκε με 4-1 και πήρε το δεύτερο σετ. Η Σάκκαρη έκανε μπρέικ στο έκτο γκέιμ του τρίτου σετ και έφτασε στη νίκη.

Επόμενη αντίπαλος για την Ελληνίδα τενίστρια, θα είναι η νικήτρια του αγώνα, ανάμεσα στην Αμερικανίδα, Αμάντα Ανισίμοβα (Νο 22) και την Τσέχα, Καρολίνα Πλίσκοβα (Νο 14).