Τσάμπιονς Λιγκ: Σπουδαία νίκη της Νάπολι απέναντι στη Λίβερπουλ

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν εντυπωσιακή

1' 35" χρόνος ανάγνωσης

Η Νάπολι επιβλήθηκε με 4-1 της Λίβερπουλ στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν εντυπωσιακή, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 3-0. Οι «κόκκινοι» διανύουν περίοδο αγωνιστικής κρίσης.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Οσιμέν στο πρώτο λεπτό του αγώνα. Στο 5’ οι Ιταλοί κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Μίλνερ μέσα στην περιοχή.

Ο Ζιελίνσκι ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ. Οι Ναπολιτάνοι κέρδισαν νέο πέναλτι μετά από πάτημα του Φαν Ντάικ στον Οσιμέν. Ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε αλλά ο Άλισον έκανε μεγάλη επέμβαση.

Ο Κβαρατσκέλια έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 28’ με τον Φαν Ντάικ να διώχνει πάνω στη γραμμή. Στο 31ο λεπτό η Νάπολι διπλασίασε τα τέρματά της με τον Αγκισά στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο σε μία φάση που η άμυνα της Λίβερπουλ απλά… κοιτούσε.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ιταλική ομάδα έκανε το 3-0 μετά από κλέψιμο του Κβαρατσκέλια και γκολ του Σιμεόνε. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν τέταρτο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερο ημιχρόνου μετά από διπλή προσπάθεια του Ζιελίνσκι.

Η Λίβερπουλ μείωσε σε 4-1 ένα λεπτό αργότερα με τον Ντίας. Ο ίδιος παίκτης έχει μεγάλη ευκαιρία στο 60’ όταν ο Μέρετ απέκρουσε εντυπωσιακά την καρφωτή κεφαλιά που πήρε μέσα στην περιοχή. Η ομάδα του Κλοπ πίεσε προκειμένου να βρει το γκολ, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να βρουν χώρους δίχως όμως ουσιαστική ευκαιρία.