Ευρωμπάσκετ 2022, Ισπανία – Λιθουανία 102-94: Δραματική πρόκριση για την ομάδα του Σκαριόλο

Η ομάδα του Σκαριόλο πήρε μία σπουδαία πρόκριση

3' 41" χρόνος ανάγνωσης

Η Ισπανία επιβλήθηκε με 102-94 της Λιθουανίας στην παράταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να αρνούνται να παραδοθούν.

Οι Ισπανοί ήταν με την πλάτη στον τοίχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά προηγήθηκαν το τελευταίο λεπτό. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν λάθη σε κρίσιμα σημεία και οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση με follow του Μπραζντέικις σε «νεκρό χρόνο».

Ο αγώνας ήταν, όπως αναμενόταν, ένα μεγάλο ντέρμπι από το ξεκίνημα. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 9-6 με τρίποντο του Μπράουν αλλά οι Λιθουανοί απάντησαν με καλάθι και φάουλ και Βαλαντσιούνας και στη συνέχεια προηγήθηκαν (9-11) με τον Σαμπόνις. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές στην πρώτη περίοδο. Η ομάδα του Σκαριόλο έφτασε στο 19-15 με τρίποντο του Ντίαζ αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το 19-20 του πρώτου δεκαλέπτου με πέντε διαδοχικούς πόντους του Λεκαβίτσιους.

Οι «φούριας ρόχας» μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 27-20 με πόντους από τον Μπριζουέλα και τον Ντίαζ. Οι Λιθουανοί απάντησαν και πάλι και μείωσαν στους τρεις (29-26) με δύο εύστοχες βολές του Γκριγκόνις.

Ο Ερνανγκόμεθ διαμόρφωσε το 32-29 και σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Κάζις Μακσβίτις σερί για το 32-36 με τρίποντο του Κουζμίνσκας. Ο Μπράουν μείωσε για τους Ισπανούς αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στους επτά πόντους (36-43) με τον Μπουτκεβίτσιους. Ο Ερνανγκόμεθ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 40-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη περίοδος.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +8 (42-50) με τον Μπραζντέικις και στο +9 (44-53) με τον Γιοκουμπάιτις. Με τρίποντο του Κουζμίνσκας οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν σε διψήφια διαφορά (47-58) πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Σκαριόλο μείωσε σε 52-58 αλλά ο Κουζμίνσκας με εύστοχο τρίποντο από τα 8 μέτρα «έκοψε τον αέρα» στους Ισπανούς. Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να ροκανίσουν τη διαφορά και μείωσαν σε 63-66 με τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ με τους Λιθουανούς να φτάνουν στο 63-68 της τρίτης περιόδου με δύο εύστοχες βολές του Σαμπόνις.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 63-70 με τον Βαλαντσιούνας στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Οι Ισπανοί μείωσαν σε 66-70 με τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ αλλά οι παίκτες του Μακσβίτις βρήκαν και πάλι τη λύση για το 66-74 δίποντο του Σαμπόνις. Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο με τον Ερνανγκόμεθ και τον Μπράουν.

Στο 76-77 ο Σαμπόνις έχασε βολή δίνοντας την ευκαιρία στον Μπράουν να ισοφαρίσει σε 78-78 με τους Ισπανούς να φτάνουν στο 80-78 με τον Λόπεθ ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μπραζντέικις με τρίποντο διαμόρφωσε το 80-81 προτού ο Γκαρούμπα δώσει εκ νέου προβάδισμα (82-81) στους Ισπανούς. Οι Λιθουανοί είχαν την μπάλα στα τελευταία 16 δευτερόλεπτα του αγώνα αλλά ο Σαμπόνις έκανε επιθετικό φάουλ στον Ντίαθ.

Η ομάδα του Σκαριόλο έφτασε στο 83-81 με 1/2 βολές του Ερνανγκόμεθ με τους Λιθουανούς να ισοφαρίζουν σε «νεκρό χρόνο» με follow του Μπραζντέικις οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση. Οι Ισπανοί με πέντε διαδοχικούς πόντους του Μπράουν έφτασαν στο 88-83 στο ξεκίνημα του επιπλέον πεντάλεπτου.

Το τρίποντο του Κουζμίνσκας έφερε τους Λιθουανούς στο 88-86. Με κάρφωμα του Γκαρούμπα η ομάδα του Σκαριόλο έφτασε στο 92-86 με τον Σαμπόνις να μειώνει δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. Με εύστοχα τρίποντα από τον Μπράουν και τον Λεκαβίτσιους διαμορφώθηκε το 95-91 σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Μπραζντέικις με νέο τρίποντο έφερε τη Λιθουανία σε απόσταση βολής (95-94) ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος. Στα 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ο Μπράουν έκλεψε την μπάλα από τον Μπραζντέικις, που του έκανε αντιαθλητικό φάουλ στη συνέχεια της φάσης.

Ο 32χρονος παίκτης της Ούκινς Καζάν ευστόχησε στις δύο βολές για το 97-94 και στην επόμενη φάση ο Ερνανγκόμεθ έκανε το 100-94 με καλάθι και φάουλ «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρόκριση για την ομάδα του Σκαριόλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-45, 63-68, 83-83 (κ.α.), 102-94

Ισπανία (Σκαριόλο): Μπριζουέλα 5 (1), Μπράουν 28 (7/13 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντίαθ 8 (1), Φερνάντεθ 13 (3), Χάιμε Φερνάντεθ, Γκαρούμπα 8 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλι Ερνανγκόμεθ 21 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 13, Λόπεθ-Αροστέγκι 4, Πάρα, Πραντίγια 2, Σάιθ

Λιθουανία (Μακσβίτις): Μπραζντέικις 17 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους 3, Εχόντας, Γκιεντράιτις, Γκριγκόνις 8 (1/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Γιοκουμπάιτις 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουζμίνσκας 18 (4), Λεκαβίτσιους 15 (3), Σαμπόνις 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 5