Ευρωμπάσκετ 2022: Η Πολωνία εκθρόνισε τη Σλοβενία

Η Πολωνία πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία της διοργάνωσης και μπήκε στη ζώνη των μεταλλίων

1' 50" χρόνος ανάγνωσης

Η Πολωνία επιβλήθηκε με 90-87 της Σλοβενίας στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία της διοργάνωσης και μπήκε στη ζώνη των μεταλλίων.

Η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς ήταν εντυπωσιακή, δεν το έβαλε πίσω ακόμη κι όταν οι Σλοβένοι έκαναν μεγάλη ανατροπή και πήραν τα ηνία του αγώνα. Η Σλοβενία, πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2017, είχε σε κακό φεγγάρι τα μεγάλα της αστέρια. Ο Λούκα Ντόντσιτς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Η Πολωνία θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία με φόντο την πρόκριση στον τελικό.

Η Πολωνία έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 39-58 με μεγάλο όπλο την άμυνά της. Οι Σλοβένοι σκόραραν μόλις 13 πόντους σε αυτήν την περίοδο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να περιορίζουν σε σημαντικό βαθμό τον Λούκα Ντόντσιτς.

Το σκηνικό αντιστράφηκε στην τρίτη περίοδο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δέθηκαν μόλις 6 πόντους και με τον Γκόραν Ντράγκιτς και τον Λούκα Ντόντσιτς να «ξεκολλάνε» επιθετικά μείωσαν στο ελάχιστο (63-64) με τρίποντο του Μπλάζιτς.

Η Σλοβενία πήρε τα ηνία του αγώνα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και έφτασε στο 74-70 με τον Πρέπελιτς. Οι Πολωνοί αποδείχτηκαν «σκληρά καρύδια» και προσπέρασαν με 74-76 με διαδοχικούς πόντους του Σλότερ πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς συνέχισε να είναι εύστοχη και έφτασε στο 76-84 με τον Σλότερ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν αντίδραση (80-84) με τον Ντράγκιτς και τον Τόμπι αλλά ο Πόνιτκα με τρίποντο έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στους τυπικά φιλοξενούμενους.

Οι Σλοβένοι μείωσαν σε 87-90 αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Μίλιτσιτς ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 39-58, 63-64, 87-90

Σλοβενία (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 13 (3), Τσάντσαρ 21 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντόντσιτς 14 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη σε 35 λεπτά), Μούριτς 5 (1), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 9 (1), Σάμαρ, Τόμπι 8 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Πολωνία (Μίλιτσιτς): Μπαλτσερόβσκι 11 (1), Τσελ 4, Τζιέβα 3, Γκάρμπατς, Μίχαλακ, Ολέινιτσακ, Πονίτκα 26 (3/4 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 5/6 βολές, 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 35 λεπτά), Σλότερ 16 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σοκολόβσκι 16 (2), Ζισκόβσκι 14 (3)