Τσάμπιονς Λιγκ: Διπλό της Μπενφίκα στην έδρα της Γιουβέντους- Νίκη με ανατροπή για τη Μάντσεστερ Σίτι

Η Μπενφίκα επιβλήθηκε με 2-1 της Γιουβέντους στο Τορίνο για τη δεύτερη αγωνιστική του όγδοου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ

1' 32" χρόνος ανάγνωσης

Η Μπενφίκα επιβλήθηκε με 2-1 της Γιουβέντους στο Τορίνο για τη δεύτερη αγωνιστική του όγδοου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα από την Πορτογαλία έχει 6 βαθμούς και έχει πλεονέκτημα πρόκρισης.

Την επόμενη αγωνιστική κοντράρεται με την Παρί Σεν Ζερμέν για την κορυφή της βαθμολογίας. Η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ στο 4΄με τον Αρκάντιους Μίλικ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 43ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζοάο Μάριο.

Οι Πορτογάλοι έφτασαν στην ανατροπή με τέρμα του Νέρες στο 55’. Στο 85ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Βλάχοβιτς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε με 2-0 της Λειψίας για τον έκτο όμιλο. Ο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ στο 80ο λεπτό. Ο Μάρκο Ασένσιο διπλασίασε τα τέρματα της ισπανικής ομάδας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι που επιβλήθηκε με 2-1 της Ντόρτμουντ για τον έβδομο όμιλο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπέλινγκχαμ στο 56ο λεπτό. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ισοφάρισε στο 80’ με τον Στόουνς και προηγήθηκε με 2-1 με γκολ του Χάαλαντ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Συνεχίζει τα ανεπιτυχή αποτελέσματα η Τσέλσι που αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) στο ντεμπούτο του Γκάχαμ Πότερ στον πάγκο της. Οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Στέρλινγκ στο 48ο λεπτό μετά από ασίστ του Μάουντ. Ο Οκαφόρ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 75ο λεπτό.