Ευρωμπάσκετ 2022, Γερμανία – Πολωνία 82-69: Χάλκινο μετάλλιο για τους διοργανωτές

Οι διοργανωτές είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα

2' 6" χρόνος ανάγνωσης

Η Γερμανία επιβλήθηκε με 82-69 της Πολωνίας στον μικρό τελικό και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο φετινό Ευρωμπάσκετ. Οι διοργανωτές είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και πήραν τη νίκη παρά την ισοφάριση των Πολωνών στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Γερμανία επιστρέφει στα μετάλλια σε Ευρωμπάσκετ μετά το 2005 και το ασημένιο που είχε κατακτήσει στον τελικό απέναντι στην Ελλάδα. Η Πολωνία έκανε υπέρβαση με τη νίκη επί της Σλοβενίας στα προημιτελικά, ωστόσο μετά ξέμεινε από δυνάμεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με 12-8 με δίποντο του Τάις. Η ομάδα του Χέρμπερτ προηγήθηκε με 19-12 με πέντε σερί πόντους του Σρέντερ με τον Ζισκόφσκι να διαμορφώνει το 19-14 της πρώτης περιόδου.

Οι Πολωνοί έδειξαν αντίδραση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου όταν και μείωσαν στον πόντο (21-20) με τον Πονίτκα και τον Σοκολόφκι. Οι Γερμανοί έτρεξαν και πάλι σερί για το 34-20 με τρίποντο του Σρέντερ με τον Μίχαλακ να μειώνει με μία εύστοχη βολή. Ο Σοκολόφσκι με δύο πόντους διαμόρφωσε το 36-23 του ημιχρόνου.

Η Πολωνία βρήκε αντίδραση στο ξεκίνημα της τρίτης περίοδου. Η ομάδα του Μίλιτσιτς μείωσε στους 9 πόντους (39-30) και στη συνέχεια στους 7 (40-33) με τον Γκάρμπατζ. Ο Λο και ο Βάγκνερ έφερε τη Γερμανία σε διψήφια διαφορά πόντων με τον Σοκολόφσκι να μειώνει σε 48-41 με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη περισσότερο (54-49) με δύο σερί τρίποντα από τον Γκάρμπατζ και τον Σλότερ.

Οι Πολωνοί μείωσαν σε 54-51 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και ισοφάρισαν (59-59) με τρίποντο του Γκάρμπατζ. Η ομάδα του Χέρμπερτ προηγήθηκε με 73-64 με τρίποντο του Σρέντερ και έφτασε στο +10 (76-66) με νέο σουτ τριών πόντων δίνοντας ουσιαστικά και τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-23, 54-49, 82-69.

Γερμανία (Χέρμπερτ): Γκιφάι 2, Χόλατζ, Λο 5 (1/7 σουτ, 2/2 βολές), Ομπστ 9 (2/7 τρίποντα), Σρούντερ 26 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/9 βολές, 6 ασίστ, 8 λάθη, 2 κλεψίματα), Σένγκφελντερ, Τάις 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τίμαν 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φόγκτμαν 14 (4/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Βάγκνερ 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιλερ – Μπαμπ 3 (1), Βόλφαρτ – Μπότερμαν.

Πολωνία (Μίλιτσιτς): Μπαλτσερόφσκι 4 (2/7 σουτ, 0/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσελ 3 (1), Ντζιέβα 8, Γκάρμπατζ 12 (4/4 τρίποντα), Κολέντα, Μίχαλακ 1, Πονίτκα 9 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 λάθη), Σλότερ 10 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 0/1 βολή, 10 ασίστ, 2 λάθη), Σοκολόφσκι 18 (5/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζισκόφσκι 4 (0/4 τρίποντα).