Τσάμπιονς Λιγκ: Άνετες νίκες για Σίτι, Ντόρτμουντ – Πρώτο τρίποντο η Γιουβέντους

Την αήττητη πορεία της στο Τσάμπιονς Λιγκ συνέχισε η Μάντσεστερ Σίτι που επιβλήθηκε με 5-0 της Κοπεγχάγης για την τρίτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου

1' 56" χρόνος ανάγνωσης

Την αήττητη πορεία της στο Τσάμπιονς Λιγκ συνέχισε η Μάντσεστερ Σίτι που επιβλήθηκε με 5-0 της Κοπεγχάγης για την τρίτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Έρλινγκ Χάαλαντ.

Ο Νορβηγός επιθετικός βρήκε ξανά δίχτυα στο 32’ για το 2-0 της αγγλικής ομάδας. Αυτό ήταν το 28ο γκολ για τον νεαρό ποδοσφαιριστή σε 22 αγώνες στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 3-0 στο 39ο λεπτό με αυτογκόλ του Κοτσολάβα. Ο Μαχρέζ διαμόρφωσε το 4-0 στο 55’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Ο Άβαρεζ έκανε το 5-0 στο 76ο λεπτό. Η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 9 βαθμούς στον όμιλο και έβαλε γερές βάσεις για την πρωτιά.

Στη δεύτερη θέση του έβδομου ομίλου είναι η Ντόρτμουντ που επικράτησε με 4-1 της Σεβίλλης στην Ισπανία. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 6’ με τον Γκερέιρο. Ο Μπέλιγχαμ έκανε το 0-2 στο 41ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα ο Αντεγιέμι διαμόρφωσε το 0-3 για την Μπορούσια.

Η Σεβίλλη μείωσε στο 51’ με γκολ του Εν-Νεσίρι Στο 75’ ο Μπράντ διαμόρφωσε το 1-4. Η γερμανική ομάδα έχει έξι βαθμούς στον όμιλο και εκείνη του Λοπετέγι έναν.

Η Τσέλσι επικράτησε με 3-0 της Μίλαν για τον πέμπτο όμιλο. Η ομάδα του Γκράχαμ Πότερ άνοιξε το σκορ στο 24΄με τον Φοφανά. Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 56’ και ο Τζέιμς στο 62ο λεπτό διαμόρφωσαν το 3-0 για τους Λονδρέζους.

Την πρώτη νίκη στον 8ο όμιλο σημείωσε η Γιουβέντους που επιβλήθηκε με 3-1 της Μακάμπι Χάιφα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 35’ με τον Ραμπιό. Στο 50ο λεπτό ο Βλάχοβιτς έκανε το 2-0 για την ιταλική ομάδα. Ο Ντέιβιντς μείωσε στο 75ο λεπτό με τον Ραμπιό να διαμορφώνει το 3-1 στο 83ο λεπτό.