Ευρωλίγκα, Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 70-80: Ξεκίνημα με διπλό για τους Πειραιώτες

Καθοριστικός για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τέσσερα εύστοχα τρίποντα στην τελευταία περίοδο

2' 41" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 80-70 της Μπαρτσελόνα για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι Πειραιώτες έχτισαν διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο με πολύ καλή άμυνα.

Καθοριστικός για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τέσσερα εύστοχα τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ που σημείωσε 20 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 4-0 με τον Σατοράνσκι αλλά οι νταμπλούχοι Ελλάδος έδειξαν αντίδραση και προσπέρασαν (4-6) με τον Βεζένκοφ. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια με τους Ισπανός να χτίζουν σερί για το 16-10 με διαδοχικούς πόντους τους Σανλί. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο 16-13 της πρώτης περιόδου με καλάθι και φάουλ του Μπόλομποϊ.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 18-13 με τον Χίγκινς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι με δύο πόντους του Μπόλομποϊ και τρεις του Σλούκας ισοφάρισαν σε 18-18 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε με 22-18 με τέσσερις σερί πόντους του Γιακουμπάιτις αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πάλι. Οι Πειραιώτες πήραν τα ηνία (22-24) με τρίποντο του Πίτερς και έφτασαν στο 28-34 του ημιχρόνου με δύο εύστοχες βολές του ιδίου παίκτη.

Οι Καταλανοί μείωσαν σε 31-34 με τρίποντο του Λαπροβίτολα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμά του με βολές από τον Κάνααν και τον Παπανικολάου αλλά η ομάδα του Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε με 39-38 και πάλι με τον Λαπροβίτολα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 39-44 με τον Βεζένκοφ αλλά η Μπαρτσελόνα πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Κάλινιτς.

Με το σκορ στο 47-46 η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε γκάζι είχε σερί 11 πόντων και προσπέρασε με 47-47 με τον Κάνααν. Ο Χίγκινς διαμόρφωσε το 49-57 της τρίτης περιόδου.

Οι Πειραιώτες έφτασαν στο +11 (49-60) με καλάθι και φάουλ του Μπόλομποϊ αλλά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι είχαν σερί 8-0 και μείωσαν σε 57-60 με τον Χίγκινς. Ο Ολυμπιακός ανταπεξήλθε στην πίεση και βρέθηκε στο +8 (57-65) με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Με νέο σουτ τριών πόντων του Έλληνα γκαρντ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 59-68 με την Μπαρτσελόνα να απαντά με τον Λαπροβίτολα.

Ο Λαρεντζάκης με νέο τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα 9 πόντων στον Ολυμπιακό 1:55 πριν το τέλος του αγώνα. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν άχαστος φέρνοντας τους Πειραιώτες στο 66-76 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Δύο εύστοχες βολές του Σανλί και ένα δίποντο του Βεζένκοφ διαμόρφωσαν το 70-80 που ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί 9 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 5 (2/4 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 11 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Σατοράνσκι 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 16 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Αμπρίνες 8 (2/5 τρίποντα), Χίγκινς 10 (4/6 δίποντα, 2/3 βολές), Τόμπι, Γιοκουμπάιτις 4

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (0/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 9 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης 12 (4/7 τρίποντα), Φαλ, Σλούκας 7 (2/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 20 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μπόλομποϊ 12 (3/5 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 10 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), Μπλακ 3, ΜακΚίσικ