Serie A, Μίλαν – Γιουβέντους 2-0: Οι πρωταθλητές είναι εδώ

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 2-0 της Γιουβέντους για την ένατη αγωνιστική της Serie A

1' 22" χρόνος ανάγνωσης

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 2-0 της Γιουβέντους για την ένατη αγωνιστική της Serie A. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι σημείωσε την έκτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι «ροσονέρι» έφτασαν στους 20 βαθμούς, όσους και η Νάπολι με την Αταλάντα. Η Μίλαν έχει αγώνα περισσότερο.

Αντίθετα, η Γιουβέντους υπέστη τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έμεινε στους 13 βαθμούς και συνεχίζει να προβληματίζει τη φετινή σεζόν.

Η Μίλαν μπήκε στον αγώνα δυνατά και είχε δοκάρι με τον Λεάο στο 20ο λεπτό. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.

Ο Ζιρού σούταρε δυνατά, ο Τομόρι πήρε το «ριμπάουντ» και νίκησε τον Σέζνι. Οι Μιλανένοι έκαναν το 2-0 στο 54’ με τον Ντίαθ.

Η Γιουβέντους προσπάθησε να φτιάξει φάσεις και να απειλήσει. Στο 71’ ο Ταταρουσάνου έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σε προσπάθεια του Μίλικ. Καλή στιγμή είχε και ο Κίαν πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Στο 90’ ο Μιρέτι έκανε ωραία προσπάθεια αλλά ο τερματοφύλακας της Μίλαν ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Μίλαν (Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλουλού, Γκάμπια, Τομόρι, Ερντάντεζ, Μπενασέρ (84′ Βρανξ), Τονάλι, Πομπέγκα (59′ Κρούνιτς), Ντίαθ (65′ Ντε Κετελάρε), Λεάο (84′ Ορίγκι), Ζιρού (64′ Ρέμπιτς)

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Μπρέμερ, Σαντάο, Κουαδράδο (46′ Μακένι), Λοκατέλι (56′ Παρέδες), Ραμπιό (80′ Σοουλέ), Κοστίτς (56′ Μιρέτι), Μίλικ, Βλάχοβιτς (78′ Κίαν)