Basket League: Άρης – Παναθηναϊκός 69-65: Πρεμιέρα με νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης

Ο Άρης επιβλήθηκε με 69-65 του Παναθηναϊκού για την πρώτη αγωνιστική της Basket League

1' 29" χρόνος ανάγνωσης

Ο Άρης επιβλήθηκε με 69-65 του Παναθηναϊκού για την πρώτη αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι» και κατάφερε να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγώνα δυνατά και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία ελέγχοντας πλήρως το ματς. Ο Άρης προηγήθηκε με 29-20 στο πρώτο ημίχρονο έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς επιχείρησε να κάνει την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο όταν και με ένα ξέσπασμα πήρε το προβάδισμα με 42-43. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (45-45) και το φινάλε να αποκτά χαρακτήρα θρίλερ.

Το τριφύλλι προηγήθηκε με 49-53 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Άρης, όμως, έδειξε αντίδραση και με σερί 10-4 ανέτρεψε την κατάσταση για το 59-57 πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 63-58 αλλά η ομάδα του Ράντονιτς ισοφάρισε για το 63-63 δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι Θεσσαλονικείς είχαν προβάδισμα τριών πόντων (66-63) με τον Γκούντγουϊν. Ο Μποχωρίδης έκανε βήματα σε μία από τις τελευταίες επιθέσεις του Παναθηναϊκός και ο επίλογος του αγώνα γράφτηκε με μία εύστοχη βολή του Νότε.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (2/5 τρίποντα), Γκούντγουιν 19 (9/13 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Νότε 13 (4/14 σουτ, 3/4 βολές), Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 11 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Σχίζας 3 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Άντριους 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές), Γκριγκόνις 10 (3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης, Λι 10 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2.