Τσάμπιονς Λιγκ, Μπαρτσελόνα – Ίντερ 3-3: Πλεονέκτημα πρόκρισης για την ιταλική ομάδα

1' 47" χρόνος ανάγνωσης

Η Μπαρτσελόνα και η Ίντερ πρόσφεραν γκολ και θέαμα (3-3) στο μεγάλο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Μιλάνου μπορούσε να πάρει τη νίκη αφού προηγήθηκε δύο φορές, ωστόσο πήρε έναν πολύτιμο βαθμό που της δίνει το πάνω χέρι για την πρόκριση στη φάση των «16». Οι «νερατζούρι» έχουν απόσταση τριών βαθμών από την τρίτη Μπαρτσελόνα και κρατούν την τύχη στα χέρια τους αφού έχουν υπέρ τους και την ισοβαθμία.

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό με τον Ντεμπελέ. Η Ίντερ ισοφάρισε (1-1) με τον Μπαρέλα στο 50ο λεπτό και έφτασε στην ανατροπή με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 63ο λεπτό.

Οι Ισπανοί ισοφάρισαν στο 2-2 με τον Λεβαντόφσκι στο 82ο λεπτό. Η ομάδα του Τσάβι προσπαθούσε να βρει το γκολ της νίκης με την Ίντερ να έχει χώρους και να κάνει το 2-3 με τον Γκόζενς στο 89ο λεπτό.

Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε ξανά με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Λεβαντόφσκι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Λίβερπουλ που επιβλήθηκε με 7-1 της Ρέιντζερς στη Σκωτία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Άρφιλντ στο 17ο λεπτό με τον Φιρμίνο να ισοφαρίζει επτά λεπτά αργότερα.

Ο Βραζιλιάνος έκανε το 1-2 στο 55ο λεπτό και ο Νούνιες διαμόρφωσε το 1-3 στο 66ο λεπτό. Στη συνέχεια ήρθε ο Μοχάμεντ Σαλάχ.

Ο Μαροκινός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 68ο λεπτό και στο 75’ σημείωσε το τέταρτο γκολ της Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ έφτασε στο χατ τρικ στο 81ο λεπτό με τον Έλιοτ να διαμορφώνει το 1-7 στο 87ο λεπτό.