Basket League, Περιστέρι – ΑΕΚ 80-84: Συνεχίζει αήττητη η Ένωση

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 84-80 του Περιστερίου για την τρίτη αγωνιστική της Basket League

2' 32" χρόνος ανάγνωσης

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 84-80 του Περιστερίου για την τρίτη αγωνιστική της Basket League. Η Ένωση παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Ο αγώνας διακόπηκε για μισή ώρα λόγω επεισοδίων.

Η Ένωση μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 2-6 με τον Φρέιζιερ. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (7-8) με λέι απ του Ντένμον. Με προσωπική ενέργεια του ΜακΓκριφ διαμορφώθηκε το 9-16 με την ΑΕΚ να φτάνει στο +9 (11-20) με καλάθι του Μίτσελ στον αιφνιδιασμό. Στο 13-20 κι ενώ απέμεναν περίπου 9 δευτερόλεπτα για το τέλος της πρώτης περιόδου, ο αγώνας διακόπηκε. Όπως ειπώθηκε στον αέρα της ΕΡΤ, κουκουλοφόροι μετακινήθηκαν προς την εξέδρα των επισήμων και υπήρξαν επεισόδια.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε μετά από σχεδόν μισή ώρα. Το κάρφωμα του Τζούιστον διαμόρφωσε το 15-20 της πρώτης περιόδου.

Ο Σταυρακόπουλος με φλόουτερ μείωσε σε 17-20 για το Περιστέρι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και ξέφυγε με 11 πόντους (23-34) με κάρφωμα του Μάντσεν. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 34-36 με τρίποντο του Ντέιβις. Με νέο σουτ τριών πόντων του ίδιου παίκτη, το Περιστέρι έφτασε στην ελάχιστη διαφορά (37-38) με τον Μάντσεν να διαμορφώνει το 37-40 του ημιχρόνου με φόλοου.

Το Περιστέρι έκανε την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε στο 45-43 με λέι απ του Ντέιβις με τη διαφορά να φτάνει στους 9 πόντους (57-48) με δύο βολές του Ντένμον. Η Ένωση μείωσε σε 57-53 με τρίποντο Φρέζιερ και δίποντο του Μάντσεν. Οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 61-53 με τον Φρανσίσκο με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 64-58 με τρίποντο του Ντένμον.

Το Περιστέρι συνέχισε να έχει το προβάδισμα (66-60) και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η Ένωση πήρε το προβάδισμα 68-71 με διαδοχικούς πόντους του ΜακΓκρίφιν. Ο Ντένμον με τρίποντο έφερε τον αγώνα στα ίσα (73-73) και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 74-73 με μία εύστοχη βολή. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια με τις δύο ομάδες να υποκύπτουν σε πολλά λάθη.

Η Ένωση προηγήθηκε με 78-80 ενάμιση περίπου λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Ο Φρέιζερ ευστόχησε σε δίποντο για το 78-82 της ΑΕΚ με τον Ντένμον να μειώνει στους δύο πόντους. Ο Γουίλιαμς έφερε την ομάδα του Καντζούρη και πάλι στο +4 ενώ στην επόμενη φάση ο Μωραΐτης έκανε λάθος για το Περιστέρι δίνοντας ισχυρό πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους 11 δεύτερα πριν το τέλος. Στο φινάλε του ματς δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκαλεπτα: 15-20, 37-40, 64-58, 80-84

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπιλάν 12 (6 ριμπάουντ), Ραντάνοφ 11, Πουλιανίτης, Ντένμον 27 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίαματα, 3 λάθη), Ντέιβις 10 (3 ριμπάουντ), Τζούστον 4 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 6 (6 ασίστ, 4 λάθη), Μωραΐτης 7, Γκιουζέλης 1, Σταυρακόπουλος 2

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζιερ 13 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), ΜακΓκρίφ 18 (7 ριμπάουντ), Μαυροειδής 4 , Γουίλιαμς 14 (3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2 , Περσίδης 3 , Μάντσεν 12 (3 ριμπάουντ), Παπαδάκης, Μίτσελ 16 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 2 (4 ριμπάουντ)