Τσάμπιονς Λιγκ: Η Μπενφίκα νίκησε τη Γιουβέντους και «σφράγισε» την πρόκριση

Η Μπενφίκα επιβλήθηκε με 4-3 της Γιουβέντους για την πέμπτη αγωνιστική του όγδοου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ

1' 45" χρόνος ανάγνωσης

Η Μπενφίκα επιβλήθηκε με 4-3 της Γιουβέντους για την πέμπτη αγωνιστική του όγδοου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα από την Πορτογαλία έφτασε τους 11 βαθμούς και μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν προκρίθηκαν στη φάση των «16» από αυτόν τον όμιλο.

Την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί και η πρωτιά. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι είναι σε κακό φεγγάρι και με 3 βαθμούς κινδυνεύει να μείνει στην τέταρτη θέση του ομίλου και εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Αντόνιο Σίλβα στο 17ο λεπτό. Η ομάδα από το Τορίνο ισοφάρισε με τον Βλάχοβιτς αλλά ο Ζοάο Μάριο με πέναλτι στο 28’ και ο Ράφα Σίλβα στο 35’ έφεραν την ομάδα του Σμιτ στο 3-1. Ο Σίλβα διαμόρφωσε το 4-1 στο 50ο λεπτό.

Η Γιουβέντους έδειξε αντίδραση και με γκολ του Μίλικ και του ΜακΚένι μείωσε σε 4-3 δέκα περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στο 86’ η Μπενφίκα είχε δοκάρι

Στο άλλο ματς του 8ου ομίλου η Παρί Σεν Ζερμέν επιβλήθηκε με 7-2 της Μακάμπι Χάιφα. Ο Μέσι άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό. Ο Εμπαπέ στο 32’ και ο Νεϊμάρ στο 35’ διαμόρφωσαν το 3-0 με την Μακάμπι να μειώνει στο 38’ με τον Σεκ.

Ο Μέσι, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο 44’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο Σεκ μείωσε σε 4-2 στο 50ο λεπτό αλλά ο Εμπαπέ και ένα αυτογκόλ του Γκόλντμπεργκ διαμόρφωσαν το 6-2. Ο Σολέρ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για την Παρί στο 87ο λεπτό.