Τσάμπιονς Λιγκ: Νίκησε την Μπαρτσελόνα και εξασφάλισε την πρωτιά η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε με 3-0 της Μπαρτσελόνα στην Ισπανία για την πέμπτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ

1' 47" χρόνος ανάγνωσης

Η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε με 3-0 της Μπαρτσελόνα στην Ισπανία για την πέμπτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Με τη νίκη αυτή η γερμανική ομάδα έφτασε τους 15 βαθμούς και εξασφάλισε την πρώτη θέση.

Η Μπαρτσελόνα, μετά την επικράτηση της Ίντερ επί της Πλζεν, θα μείνει για δεύτερη διαδοχική χρονιά εκτός της φάσης των «16» στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Η ομάδα του Τσάβι έχει 4 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10′ με τον Μανέ μετά από ασίστ του Γκνάμπρι. Η ομάδα του Νάγκελσμαν έκανε το 0-2 με τον Τσόυπο-Μότινγκ στ0 31ο λεπτό. Οι Βαυαροί έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Γκνάμπρι στο 56′ αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Παβάρ σημείωσε το 0-3 για την ομάδα του Νάγκελσμαν.

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε με 3-0 του Άγιαξ στο Άμστερνταμ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε τους 12 βαθμούς και διατήρησε τις ελπίδες της για κατάληψη της πρωτιάς στον πρώτο όμιλο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαλάχ στο 42′ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Νούνιες στο 49ο λεπτό. Ο Έλιοτ στο 53ο λεπτό διαμόρφωσε το 0-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Λίβερπουλ φιλοξενεί την τελευταία αγωνιστική τη Νάπολι σε ένα ματς που θα κρίνει και την πρώτη θέση. Οι Ιταλοί έφτασαν τους 15 βαθμούς μετά τη νίκη τους με 3-0 επί της Ρέιντζερς. Η αγγλική ομάδα πρέπει να νικήσει με τρία γκολ και πάνω για να καταλάβει την πρώτη θέση.