Τσάμπιονς Λιγκ: Πρόκριση για την Τότεναμ και την Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Η Τότεναμ και η Άιντραχτ Φρανκούρτης είναι οι δύο ομάδες που προκρίθηκαν στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ από τον τέταρτο όμιλο

1' 30" χρόνος ανάγνωσης

Η Τότεναμ και η Άιντραχτ Φρανκούρτης είναι οι δύο ομάδες που προκρίθηκαν στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ από τον τέταρτο όμιλο. Η κατάσταση στον συγκεκριμένο όμιλο άλλαξε πολλές φορές μέσα στην βραδιά αφού όλες οι θέσεις κρίθηκαν την έκτη και τελευταία αγωνιστική.

Η γερμανική ομάδα, περσινή νικήτρια του Γιουρόπα Λιγκ, κατέλαβε τη δεύτερη θέση του ομίλου μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνα στην Πορτογαλία. Η ομάδα του Γκλάσνερ, μάλιστα, έκανε σπουδαία ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκόμεζ στο 39ο λεπτό. Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καμάντα, η Άιντραχτ ισοφάρισε στο 62’ και έφτασε στην ανατροπή με τον Μουανί δέκα λεπτά αργότερα.

Στη Μασσαλία, η Τότεναμ επιβλήθηκε με 2-1 της Μαρσέιγ. Η ομάδα του Λονδίνου κατέλαβε την πρώτη θέση του ομίλου.

Οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν με γκολ του Λενγκλέ στο 54ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Κέιν. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα προκειμένου να σημειώσουν το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το γκολ που τους έδωσε την πρωτιά του ομίλου στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Χόμπιεργκ.