Τσάμπιονς Λιγκ: Προκρίθηκε η Μίλαν – Πρωτιά για την Μπενφίκα

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 4-0 της Σάλτσμπουργκ και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

1' 36" χρόνος ανάγνωσης

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 4-0 της Σάλτσμπουργκ και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έφτασε τους 10 βαθμούς και κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον πέμπτο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Ολιβιέ Ζιρού στο 14ο λεπτό του αγώνα. Οι «ροσονέρι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κρούνιτς στο 46’ με τον Ζιρού να διαμορφώνει το 3-0 στο 57ο λεπτό. Ο Γάλλος ήταν δημιουργός για το 4-0 του Μεσάια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων

Η Μίλαν προκρίνεται στη νοκ άουτ φάση του Τσάμπιονς Λιγκ μετά τη σεζόν 2013-2014. Η Σάλτσμπουργκ ως τρίτη στον όμιλο θα αγωνιστεί στο Γιουρόπα Λιγκ.

Την πρώτη θέση του όγδοου ομίλου τερμάτισε η Μπενφίκα. Η ομάδα από την Πορτογαλία νίκησε με 6-1 την Μακάμπι στο Ισραήλ και πήρε την πρωτιά από την Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ επιβλήθηκε με 2-1 της Γιουβέντους.

Οι «μπιανκονέρι» κατέλαβαν την τρίτη θέση και θα αγωνιστούν στο Γιουρόπα Λιγκ μετά την ήττα της Μακάμπι Χάιφα από την Μπενφίκα. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ολοκλήρωσε την παρουσία της με 3 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Εμπαπέ. Ο Μπονούτσι ισοφάρισε για τη Γιουβέντους στο 39’ με τον Νούνο Μέντεζ να διαμορφώνει το 1-2 στο 69ο λεπτό.