Basket League, Ιωνικός – Ολυμπιακός 81-107: Άνετη νίκη οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 107-81 του Ιωνικού για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League

1' 27" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 107-81 του Ιωνικού για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League. Οι Πειραιώτες έχουν μόνο νίκες μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα για τον Ιωνικός. Οι Νικαιώτες μείωσαν σε 51-53 στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια οι νταμπλούχοι Ελλάδος «πάτησαν γκάζι» και πήραν την άνετη νίκη.

Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε διψήφια διαφορά με τον Ιωνικό να καταφέρνει να μειώνει.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 51-53 στην τρίτη περίοδο με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σίμονς. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» περιόρισαν τα λάθη, ιδιαίτερα στην άμυνα και αύξησαν τη διαφορά για να φτάσουν τελικά στην άνετη νίκη.

Ο Ολυμπιακός είχε πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ. Ο Βούλγαρος φόργουρντ σημείωσε 24 πόντους με 6/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 6/6 βολές σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε επιθετικά ο Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107

Ιωνικός (Μέξας): Μπέμπης, Σίμονς 13 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαυροκεφαλίδης 20 (5/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χόκινς 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Λέισι 13 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ασίστ), Πετανίδης, Αρσενόπουλος 6 (2/6 τρίποντα), Μάντζαρης 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Λότον 2

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Κάνααν 15 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές), Φαλ 8 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 24 (6/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 6, Λαρεντζάκης 10 (2), Πάπας 3 (1), Σλούκας 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπόλομποϊ 9 (3/4 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), ΜακΚίσικ