Ευρωλίγκα, Ολυμπιακός – Παρτιζάν 87-58: Επέστρεψαν στις νίκες οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 87-58 της Παρτιζάν για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας

1' 58" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 87-58 της Παρτιζάν για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Πειραιώτες επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από τη Μονακό και τη Βαλένθια.

Οι Πειραιώτες μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με 14-4 με τρίποντο του Παπανικολάου. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Με δίποντο του Πάντερ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-14 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με δίποντο του Μπόλομποϊ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στο +10 (24-14) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με τρίποντο του Πίτερς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11 πόντους για το 27-16 με τον Παπαπέτρου να μειώνει. Με καλάθι και φάουλ του Σλούκα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12 πόντους με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να «μαζεύει» τη διαφορά (30-25) με πέντε πόντους του Νάναλι και δίποντο του Πάντερ. Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 45-34 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος με τον Νάναλι να μειώνει για την Παρτιζάν σε 45-38 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Ολυμπιακού, η Παρτιζάν μείωσε σε 48-45 έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Βεζένκοφ έδωσε τέλος στο σερί των Σέρβων με τον Φαλ να φέρνει τους Πειραιώτες στο +8 (53-45) στα μισά του δεκαλέπτου. Οι Σέρβοι μείωσαν με καλάθι και φάουλ του Πάντερ αλλά ο Ολυμπιακός με 8 διαδοχικούς πόντους του Λαρεντζάκη έφτασε στο 68-54 της τρίτης περιόδου.

Οι Πειραιώτες «πάτησαν γκάζι» στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έσφιξε την άμυνά της και έφτασε στην άνετη νίκη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-38, 68-54, 87-58

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 κλεψίματα), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Σλούκας 17 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Βεζένκοβ 15 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 6 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πάντερ 14 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 12 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς, Νάναλι 14 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκλας, Λεσόρ 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντάρ 2 (1/8 σουτ)