Ευρωλίγκα, Μακάμπι – Ολυμπιακός 90-84: Ήττα για τους Πειραιώτες στο Ισραήλ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 90-84 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας

2' 24" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 90-84 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και η πρώτη εκτός έδρας στη διοργάνωση. Η ομάδα του Κάτας έχει ρεκόρ 5 νίκες και 4 ήττες.

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 3-7 με τον Παπανικολάου και τον Βεζένκοφ. Με νέο δίποντο του Βούλγαρου άσου η ομάδα του Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 5-11 με τους Ισραηλινούς να μειώνουν με τον Μπάλντουιν. Η διαφορά έφτασε τους επτά πόντους (8-15) με δύο βολές του Γουόκαπ με την ομάδα του Κάτας να δείχνει αντίδραση. Με τρίποντο του Χόλινς και δύο βολές του Μπάλντουιν, οι γηπεδούχοι έκαναν το 22-20 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα για το 28-33 με τον Λαρεντζάκη τέσσερα περίπου λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με τους Ισραηλινούς να χτίζουν σερί για το 41-40 με τον Μπράουν τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα έφτασε στο 43-45 με τον Βεζένκοφ στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος μπήκαν φουριόζοι στην τρίτη περίοδο και έχτισαν σερί για το 46-56 με τρίποντο του Παπανικολάου. Η ομάδα του Κάτας μείωσε σε 50-56 με τον Ντιμπαρτολομέο αλλά οι Πειραιώτες βρήκαν και πάλι πόντους για το 50-61 με τον Βεζένκοφ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Μαρτίν (60-66) με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 63-69.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 73-71 με τον Μπράουν στην τέταρτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά (73-74) με τον Λαρεντζάκη αλλά οι Ισραηλινοί έφτασαν στο 80-74 με τον Μάρτιν τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος.  Ο Λαρεντζάκης με δύο τρίποντα μείωσε δύο φορές (80-77, 84-80) για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μισό λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.  Ο Μπάλντουιν με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 86-80 με τον Σλούκα να μειώνει. Δύο νέες βολές του 26χρονου γκαρντ έφεραν και πάλι τη Μακάμπι στο +6 (88-82) με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Στο φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την πρώτη του εκτός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν 13 (2), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 2 (0/5 σουτ), Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νίμπο 5 (5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 3 (1)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (2/2 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 4, Λαρεντζάκης 21 (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2