Euroleague: Διατηρεί την πρωτιά ο Ολυμπιακός, νίκησε τη Ζαλγκίρις με 74-72

5' 12" χρόνος ανάγνωσης

Στο γήπεδο που θέλουν να επιστρέψουν τον ερχόμενο Μάιο, για να διεκδικήσουν τον τίτλο της Euroleague, οι παίκτες του Ολυμπιακού νίκησαν τη Ζαλγκίρις, με 74-72, για την 29η αγωνιστική και «σφράγισαν» την πρόκριση στα πλέι οφ.

Στη «Ζαλγκίριο Αρένα», ο Ολυμπιακός, έστω και χωρίς τον Κώστα Σλούκα στη δωδεκάδα, δεν παρέμεινε απλά πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα, με 21 νίκες – 8 ήττες, αλλά έγινε και η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στα πλέι οφ.

Ο MVP Σάσα Βεζένκοφ (25π., 8ρ.) πέτυχε το νικητήριο καλάθι, σ’ ένα ματς που έγινε «θρίλερ» στο τέλος, αν και ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί και με +14. Και με τον Λαρεντζάκη να κόβει τον Ουλανόβας αμέσως μετά, ενώ ο τελευταίος αστόχησε σε λέι απ και στην τελευταία επίθεση του αγώνα, με τον Φαλ να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ.

Ο Σμιτς είχε δώσει προβάδισμα στη Ζαλγκίρις, στα 1:12΄΄ με τρίποντο (72-70), αλλά ο ίδιος αμέσως μετά έκανε φάουλ στον ΜακΚίσικ σε προσπάθεια για τρεις, με τον Αμερικανό να ευστοχεί στις δύο από τις τρεις βολές, ισοφαρίζοντας σε 72-72.

Οι Λιθουανοί που δίνουν… τελικούς πλέον μέχρι την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, στην προσπάθεια για παρουσία στην οκτάδα, τα έδωσαν όλα, αλλά στο τέλος συμβιβάστηκαν με την 14η ήττα τους (15-14). Πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις αναδείχτηκε ο Ρόλαντς Σμιτς με 18 πόντους, ενώ 17 πέτυχε ο Τόμας Ντίμσα.

Οι παίκτες του Μακσβίτις είχαν 13/28 τρίποντα, ενώ 7/25 πέτυχε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά μοίρασε 23 ασίστ και υπέπεσε σε 12 λάθη, ενώ είχε 14 κλεψίματα (3 κλεψίματα οι γηπεδούχοι).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74

Με τους Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Στην πεντάδα της Ζαλγκίρις ξεκίνησαν οι Λεκαβίτσιους, Ουλάνοβας, Μπουτκεβίτσιους, Πολονάρα και Σμιτς.

Με 7-2 προηγήθηκε ο Ολυμπιακός, μετά το τζάμπολ, με τους συνήθεις… ύποπτους (Ουόκαπ, Φαλ και Βεζένκοφ) να ανοίγουν άμεσα… λογαριασμό. Η Ζαλγκίρις προσπέρασε, 10-9, με τρίποντο του Λεκαβίτσιους. Η ομάδα του Πειραιά πήρε 7 πόντους από τον Βεζένκοφ μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου, αλλά παρά τα 2/8 τρίποντα των γηπεδούχων, ακολουθούσε στο σκορ, από το -2 (17-15), με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου.

Οι Λιθουανοί προσπέρασαν και με +5 (22-17), με νέο τρίποντο του Ντίμσα (είχε ευστοχήσει και στην 1η περίοδο έξω από τα 6.75). Ο Μπαρτζώκας είδε τους Λαρεντζάκη και Λούτζη να το δικαιώνουν, απαντώντας στη Ζαλγκίρις. Όμως, το τρίποντο του Πολονάρα, σήμανε και το +6 των Λιθουανών (29-23). Η ανωτερότητα των παικτών του Μακσβίτις στα επιθετικό ριμπάουντ, δημιουργούσε προβλήματα στους «ερυθρόλευκους». Έκτοτε, όμως και μέχρι το ημίχρονο, ο Σακίελ ΜακΚίσικ το πήρε… προσωπικά, σημείωσε 9 πόντους και χάρη στο εξαιρετικό επιθετικό του παιχνίδι, οι Πειραιώτες προσπέρασαν (34-35) και 34-40 (σκορ ημιχρόνου).

Η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 40-40, με το σερί 6-0 από Λεκαβίτσιους και Ουλανόβας. Και τότε… άρχισε το… ρεσιτάλ του Σάσα Βεζένκοφ. Ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού πέτυχε τους επόμενους οκτώ πόντους των «ερυθρόλευκων» για το 42-48. Ο Κώστας Παπανικολάου πήρε τη σκυτάλη, για το +14 (45-59) του Ολυμπιακού με δικό του τρίποντο. Μετά από σερί 4-0 των γηπεδούχων, ο Βεζένκοφ «έγραψε» το 49-61, στο 30ό λεπτό φτάνοντας τους 21 προσωπικούς πόντους.

Η Ζαλγκίρις μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ στην 4η περίοδο και τα έδωσε όλα για την ανατροπή. Με επιμέρους σκορ 16-6, από τρίποντα των Σμιτς, Ντίμσα και Μπουτκεβίτσιους, οι Λιθουανοί μείωσαν στο καλάθι (65-67), με εναπομείναντα χρόνο 4:48΄΄ για τη λήξη. Ο ΜακΚίσικ φώναξε «παρών» σε μία κρίσιμη στιγμή (65-69) και μετά το 66-69, ο Ουόκαπ έκανε ένα κρίσιμο κλέψιμο. Όμως, ο Φαλ, στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού, έκανε κακή πάσα στον Βεζένκοφ, με την μπάλα να καταλήγει εκτός. Και ο Τόμας Ντίμσα, σε λέι απ, ήταν εύστοχος παίρνοντας και το φάουλ από τον Βεζένκοφ, για την ισοφάριση των Λιθουανών (69-69). Ο ΜακΚίσικ σημείωσε 1/2 βολές από φάουλ του Σμιτς (69-70), ο Ντίμσα ήταν άστοχος σε τρεις, ενώ ο Φαλ έκανε και νέο λάθος. Ο Σμιτς, όμως θα ευστοχούσε με 1:12΄΄ για το τέλος, σε τρίποντο (72-70). Ο ΜακΚίσικ, στα 50΄΄, σηκώθηκε για τρίποντο και ευτυχώς για τον Ολυμπιακό, ο Σμιτς έκανε φάουλ στον Αμερικανό, με τον ΜακΚίσικ να έχει τρεις βολές. Ευστόχησε στην 1η και την 3η και με το σκορ 72-72. Ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα στην επόμενη επίθεση της Ζαλγκίρις, με τον Λαρεντζάκη να κάνει ένα καθοριστικό κόψιμο στον Ουλανόβας στα 28΄΄ και τον Βεζένκοφ να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από ασίστ του Ουόκαπ και με μία περιστροφική κίνηση να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι του αγώνα, παγώνοντας τη Ζαλγκίριο Αρένα, στα 6΄΄. Ο Ουλανόβας ήταν άστοχος σε λέι απ, με τον εξαιρετικό Φαλ απόψε, να μαζεύει το ριμπάουντ και ο Ολυμπιακός να είναι ο νικητής.

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Γκαρθία (Ισπανία), Λεθκάνο (Αργεντινή)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Κάζις Μακσβίτις): Λεκαβίτσιους 5 (1), Χάγιες, Σμιτς 18 (4), Μπιρούτις 3, Μπραζντέικις 5 (1), Πολονάρα 5 (1), Ντίμσα 17 (3), Μπουτκεβίτσιους 7 (1), Ουλανόβας 12 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1), Κέιναν 2, Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Φαλ 6, Βεζένκοφ 25 (2), Παπανικολάου 8 (1), Πίτερς 2, Μπλακ, ΜακΚίσικ 18 (1)

Τεράστιο «διπλό» της Παρτιζάν

Με τεράστιο και άκρως πολύτιμο «διπλό» επέστρεψε στις νίκες η Παρτιζάν, η οποία έγραψε το «δύο στα δύο» εφέτος επί της Αναντολού Εφές, έχοντας πλέον το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πέρασε νικηφόρα με 97-84 από την έδρα της back to back πρωταθλήτριας Ευρώπης, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 16-13 και κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση της παρουσίας της στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, η Αναντολού Εφές υποχώρησε στο 14-15 και πλέον απέχει δύο νίκες από την οκτάδα.

Η καταιγιστική τέταρτη περίοδος της Παρτιζάν έκανε τη διαφορά στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν από το εις βάρος τους 72-71 ένα επικό σερί 0-16 και στο 37΄ να οικοδομούν μία διαφορά 15 πόντων (72-87)!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών στο διάστημα της ανατροπής οι Κέβιν Πάντερ (19π.) και Τζέιμς Νάναλι (16π.), ενώ σπουδαία δουλειά στη γραμμή ψηλών έκαναν οι Ζακ Λεντέι (16π.) και Ματίας Λεσόρτ (17π.). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έμεινε στο παρκέ 9 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Από την Τουρκική ομάδα προσπάθησε ο Γουίλ Κλάιμπερν με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-39, 64-63, 84-97