Στο δρόμο για το 4ο αστέρι

Σε μια μαγική βραδιά στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός σκόρπισε με 84-72 την Φενερμπαχτσέ και έκλεισε θέση στο Final-4 του Κάουνας

2' 57" χρόνος ανάγνωσης

Πως θα μπορούσε να λείψει; Πως θα μπορούσε να γίνει final-4 χωρίς την παρουσία της καλύτερης ομάδας στη φετινή Euroleague; Ο Ολυμπιακός απάντησε εμφατικά σε αυτά τα ερωτήματα, σκόρπισε με 84-72 την Φενερμπαχτσέ στο κατάμεστο ΣΕΦ, στο Game 5 της σειράς των πλέι οφ και έκλεισε θέση στη γιορτή του μπάσκετ που θα φιλοξενηθεί από τις 19 έως και τις 21 Μαΐου στο Κάουνας.

Σε αντίθεση με τα τρία προηγούμενα παιχνίδια απέναντι στην Φενέρ, ο Ολυμπιακός θύμισε την ομάδα που είδαμε στην regular season της διοργάνωσης. Πήρε από την πρώτη στιγμή του αγώνα το προβάδισμα και το κράτησε, με άνεση μάλιστα, μέχρι το τέλος, όταν και σφράγισε και τυπικά τη δεύτερη συνεχόμενη συμμετοχή του σε Final-4 σε μια μαγική νύχτα θριάμβου.

Από τον Ολυμπιακό δεν υστέρησε κανείς, κάτι που αποτυπώνεται και στην συνολική εικόνα του αγώνα. Όμως το σύνολο που παρουσίασε ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε τον ηγέτη του. Αυτός ήταν ο Κώστας Σλούκας που διηύθυνε μαεστρικά τους «ερυθρόλευκους» στο 15-0 της δεύτερης περιόδου, όταν και μπήκαν οι βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στον αγώνα «φουριόζοι» και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-6 (4’) με πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου, όμως η Φενέρ με τους Ντόρσεϊ και Γκούντουριτς κατάφερε να αντιδράσει και να πλησιάσει ξανά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα, κάτι που ζήτησε επιτακτικά ο Μπαρτζώκας και έχτισε ξανά μια μικρή διαφορά, όμως ο Γκούντουριτς κρατούσε στο ματς την ομάδα του, χάρη στα μακρινά σου. Στο δεύτερο, όμως δεκάλεπτο, ήταν η ώρα του Σλούκα. Ο Ελληνας γκαρντ έκανε τα πάντα στο παρκέ (δίποντα, τρίποντα, ασίστ, άμυνα) και βάζοντας στην εξίσωση του σκορ Μπλακ και ΜακΚίσικ έβαλε «φωτιά» στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό να κάνει σερί 15-0 και να προηγηθεί με 44-31 λίγο πριν το ημίχρονο.
Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Ολυμπιακός είχε το καθαρό μυαλό να παραμείνει στο πλάνο του και να διατηρεί το προβάδισμα και να πάει στο τελευταίο μέρος του αγώνα προηγούμενος με 65-52, χάρη σε οκτώ συνεχόμενους πόντους του Σλούκα.
Η Φενέρ τα έπαιξε όλα για όλα στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα προσπαθώντας να αλλάξει την μοίρα της, όμως πάλι ο Σλούκας είχε διαφορετική άποψη, καθώς έκανε στο 34’ το 69-56, ενώ στην αμέσως επόμενη στιγμή, ο Βεζένκοβ σκόραρε για το 71-56 και κάπου εκεί οι Τούρκοι πέταξαν λευκή πετσέτα με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 84-72 και να κλείνει με πανηγυρικό τρόπο την παρουσία του σε ακόμα ένα Final-4.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Κάναν 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 8 (2/4 δίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Σλούκας 22 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 17 (7/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 14 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 11 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπίρσεν, Έντουαρντς 10 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ 5 (0/4 σουτ, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πιέρ (0/2 τρίποντα), Τζεκίρι 4 (2/4 δίποντα), Γκούντουριτς 26 (0/4 δίποντα, 8/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 9 (3/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Καλάθης 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά
Ολυμπιακός: 25/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 22/26 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 22 φάουλ
Φενερμπαχτσέ: 16/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 16/18 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 24 φάουλ