Εθνική μπάσκετ: Στους «16» με ψυχή

Επικράτησε της Ν. Ζηλανδίας με 83-74 σε μια σκληρή αναμέτρηση

2' 1" χρόνος ανάγνωσης

Η Ελλάδα «πέταξε» για τη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ, καθώς επικράτησε της Ν. Ζηλανδίας με 83-74, παρότι βρέθηκε στο α΄ ημίχρονο στο -15, έχοντας μπροστάρηδες στην αντεπίθεση τους Παπαπέτρου (27 π.) και Λαρεντζάκη (20 π.).

Οι Νεοζηλανδοί φρόντισαν να εκνευρίσουν την ελληνική ομάδα, οι διαιτητές επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι και τις πολλές επαφές, η Εθνική μας εμφάνισε ξανά πρόβλημα τόσο στην κυκλοφορία της μπάλας όσο στο τρίποντο και στο πικ εν ρολ και μοιραία το α΄ δεκάλεπτο έληξε με τους αντιπάλους μας να προηγούνται με 20-15.

Η νευρικότητα παρέμεινε και στη β΄ περίοδο και η ελληνική ομάδα επέτρεψε στους αντιπάλους να ξεφύγουν μέσα από ένα μπαράζ τριπόντων, με το ημίχρονο να κλείνει με 43-32.

Στη γ΄ περίοδο η Εθνική μπήκε όπως έπρεπε να έχει μπει στο ματς από το πρώτο τζάμπολ. Πίεσε υποδειγματικά, επιτέθηκε μυαλωμένα, έκανε σωστή διαχείριση… θυμού (απέναντι στους αντιπάλους και στους εκτός κλίματος διαιτητές) και ανάγκασε τη Ν. Ζηλανδία να υποπέσει σε 8 λάθη. Ετσι, με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-7, η ελληνική ομάδα μείωσε στους 4 π. (54-50).

Η δ΄ περίοδος ξεκίνησε στην ίδια λογική. Ενα λεπτό και 10΄΄ αργότερα η Εθνική ισοφάρισε σε 54-54 και στην επόμενη επίθεση πήρε το προβάδισμα με 59-54 και συνολικό σερί με τη γ΄ περίοδο 31-7! Οι Νεοζηλανδοί άρχισαν να λυγίζουν από την πίεση, τα ελληνικά χέρια «λύθηκαν» και κάπως έτσι το νερό μπήκε στο αυλάκι της πρόκρισης, με την Εθνική να φθάνει στο +12 (73-61), με τον Παπαπέτρου να παίρνει «φωτιά» επιθετικά και τον Λαρεντζάκη να είναι συγκλονιστικός τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.

Αύριο Παρασκευή (15.40) η Εθνική θα δώσει τον πρώτο αγώνα της στον νέο όμιλο που δημιουργείται κόντρα στη Λιθουανία και την Κυριακή με το Μαυροβούνιο. Με μία ήττα θα αποκλειστεί.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74.

ΕΛΛΑΔΑ: [17/38 δίπ., 11/32 τρ., 16/20 β., 34 ρ. (20 αμ. – 14 επ.), 19 ασ., 10 κλ., 3 μπλοκ, 6 λ.]: Γουόκαπ 10 (2/5 τρ., 9 ασ.), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (3/8 τρ, 7/7 β.), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δ., 9 ρ., 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/7 τρ., 7/10 β., 6 ρ.), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης.

Ν. ΖΗΛΑΝΔΙΑ: [11/26 δ., 11/25 τρ., 19/24 β., 42 ρ. (29 αμ. – 13 επ.), 17 ασ., 3 κλ., 3 μπλοκ, 21 λ.]: Τε Ράνγκι 19 (4/8 τρ.), Λιάφα, Ντιλέινι 10 (14 ρ.), Ιλι 27 (3/5 τρ., 5 ρ., 8 ασ.), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρ.).