ΠΑΟΚ – Βόλος 1-0: Πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Ο ΠΑΟΚ πήρε το πάνω χέρι για την πρόκριση στα προημιτελικά, καθώς επικράτησε 1-0 του Βόλου - Ισοπαλία στη Λιβαδειά

2' 18" χρόνος ανάγνωσης

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 1-0 του Βόλου στην πρώτη τους αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και στο 8ο λεπτό βρήκε δίχτυα με τον Ενγκίν, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά τόσο ο Σάστρε όσο και ο Μουργκ δεν κατάφεραν να σκοράρουν στις ευκαιρίες που τους δόθηκαν. Τελικά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Ντεσπόντοβ βρέθηκε στην περιοχή έπειτα από ωραία μπαλιά του Κωνσταντέλια, ο Κίτσος τον έριξε στο έδαφος και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Σβαμπ δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το 1-0. Στην επανάληψη, ο Βόλος έγινε πιο επιθετικός και στο 71ο λεπτό βρήκε δίχτυα με τον Μωραΐτη, μετά το γύρισμα του Κίτσου, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή και το VAR. Δύο λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλοί είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Μωραΐτη.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Οζντόεφ, Ντεσπόντοβ, Μουργκ, Κωνσταντέλιας, Σαμάτα.

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Ταχάτος, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Κίτσος, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Κορνέτ, Ενγκίν, Ντέλετιτς, Γκαρσία

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Λεβαδειακός και Νίκη

Στον επαναληπτικό του Βόλου θα κριθεί η πρόκριση στα προημιτελικά ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τη Νίκη Βόλου μετά το 1-1 της Λιβαδειάς. Η Νίκη Βόλου πήρε το προβάδισμα με ένα όμορφο γκολ του Πολίτη στο 16′, με τον Λεβαδειακό να αντιδρά στο 40′ ισοφαρίζοντας με κεφαλιά του Ρόμο. Στο δεύτερο μέρος οι Βοιωτοί είχαν το πάνω χέρι, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή. Η φιλοξενούμενη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο τελευταίο δεκάλεπτο για να πάρει τη νίκη με σουτ του Μοράρ.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16 του Κυπέλλου και οι ημερομηνίες των επόμενων αγώνων

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 5 Δεκεμβρίου
Αστέρας – Πανσερραϊκός 0-2 (38′ Τομάς, 56′ Σοφιανός)
Παναιτωλικός – Athens Kallithea 3-2 (62′ Μαυρίας, 88′ Τορεχόν, 90+1′ Καρέλης / 21′ Μουστακόπουλος, 50′ Ματίγια)

Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου
ΟΦΗ – Κηφισιά 3-1 (7′, 25′ Τοράλ, 76′ Φελίπε / 10′ Αντερέγκεν)
ΑΕΛ – Ατρόμητος 1-1 (80′ Ογκμποε / 90+4′ Γιουμπιτάνα)

Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου
15.00 Λεβαδειακός – Νίκη 1-1 (40′ Ρόμο – 16′ Πολίτης)

Το πρόγραμμα των ημιτελικών (6-8/2 και 27-29/2)*
1. Αστέρας ή Πανσερραϊκός / ΠΑΟΚ ή Βόλος – Παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός / ΑΕΛ ή Ατρόμητος
2. ΟΦΗ ή Κηφισιά / Παναιτωλικός ή Athens Kallithea – ΑΕΚ ή Αρης / Λεβαδειακός ή Νίκη Βόλου