Premier League: Επιστροφή στις νίκες και πιο κοντά στην κορυφή η Σίτι

Η Σίτι επικράτησε 2-1 της Λούτον εκτός έδρας και πλησίασε στην κορυφή - Νέα ήττα για την Τσέλσι

2' 16" χρόνος ανάγνωσης

Τέλος στην… κατηφόρα έβαλε η Μάντσεστερ Σίτι, αφού έπειτα από τέσσερα διαδοχικά ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα κατάφερε να επικρατήσει της Λούτον με 2-1, εκτός έδρας.

Οι «Πολίτες» αγχώθηκαν, βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο με ανατροπή γύρισαν το ματς και μείωσαν την απόστασή τους από την κορυφή και τη Λίβερπουλ στους τέσσερις βαθμούς.

Μπορεί ο Χάαλαντ να απουσίαζε, όμως οι παίκτες του Γκουαρδιόλα βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το τρίποντο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Αντεμπάγιο πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Η πρωταθλήτρια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο έβγαλε αντίδραση. Στο 59′ το πλασέ του Ντίας από κοντά σταμάτησε στο οριζόντιο αλλά τρία λεπτά μετά το γκολ ήρθε από τον Σίλβα. Στο 65′ οι Άλβαρες, Φόντεν και Γκρίλις έκρυψαν την μπάλα και ο τελευταίος διαμόρφωσε το 2-1.

Την τρίτη της διαδοχική νίκη μετά τη βαριά τιμωρία (-10 της Premier League) πήρε η Έβερτον που βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τα «Ζαχαρωτά» νίκησαν 2-0 την Τσέλσι στο «Γκούντισον» και τη βύθισαν ξανά στην εσωστρέφεια.  Στο 54′ ο Ντουκουρέ έκανε από κοντά το 1-0 και στις καθυστερήσεις ο 20χρονος Ντόμπιν διαμόρφωσε το 2-0.

Επιτέλους νίκη για την Τότεναμ! Οι Spurs έπειτα από τα τέλη Οκτωβρίου επέστρεψαν στις νίκες, διέλυσαν τη Νιουκάστλ με 4-1 και βρέθηκαν στην 5η θέση και στο -7 από την κορυφή της Premier League. Εξαιρετικός ο Ριτσάρλισον, πέτυχε δυο γκολ και είχε ευκαιρίες για χατ τρικ.