Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0: Χωρίς νικητή το ντέρμπι

Η Γιουνάιτεντ ήταν εξαιρετική ανασταλτικά, κράτησε το μηδέν (0-0) μέσα στο «Ανφιλντ», με τη Λίβερπουλ να πέφτει στη 2η θέση

1' 2" χρόνος ανάγνωσης

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποχρέωσε την Λίβερπουλ στην πρώτη φετινή της απώλεια στο «Ανφιλντ» (0-0), ενώ την έστειλε στη 2η θέση της Premier League, αφού στην κορυφή πέρασε η Άρσεναλ. Η ομάδα του Τεν Χαγκ μπορεί να έμεινε χωρίς νίκη στην 9η επίσκεψή της στο «Μερσεϊσάιντ» (5-4-0), παρ΄ όλα αυτά έκανε «ζημιά» στους «κόκκινους», που υποχώρησαν στην 2η θέση, έχοντας «συγκάτοικο» στους 38 βαθμούς την εκπληκτική, Άστον Βίλα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά δεν είχαν τις λύσεις απέναντι στον Ονάνα. Εξαιρετική η Μάντσεστερ ανασταλτικά, είχε κορυφαίο τον Βαράν και κράτησε το μηδέν. Μάλιστα, στο β’ μέρος είχε δυο καλές στιγμές με Γκαρνάτσο και Χόιλουντ.

Βασικός σε όλο το 90λεπτο ήταν ο Κώστας Τσιμίκας. Με 10 παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι μετά την αποβολή του Νταλότ στις καθυστερήσεις για διαμαρτυρία στο διαιτητή, Όλιβερ.