Serie A: Νίκη για την Γιουβέντους στο ντέρμπι με τη Ρόμα

Η Γιουβέντους επικράτησε 1-0 της Ρόμα στο Τορίνο και πλέον βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την Ίντερ

1' 15" χρόνος ανάγνωσης

Η Γιουβέντους εκμεταλλεύθηκε την γκέλα της Ίντερ, επικράτησε 1-0 της Ρόμα στο ντέρμπι της αγωνιστικής και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή. To γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ραμπιό στο 47ο λεπτό.

Οι Μπιανκονέρι έφτασαν το αήττητο σερί τους στο Καμπιονάτο στα 13 ματς, έχοντας δέκα νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Από την πλευρά τους οι Τζιαλορόσι είναι 7οι με 28 βαθμούς όσους έχει και η Νάπολι και είναι στο -1 από την Αταλάντα και στο -3 από την Μπολόνια.

Μόνη στην τρίτη θέση της Serie A θα παραμείνει η Μίλαν, μετά την εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Σασουόλο.

Οι «ροσονέρι» δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά ο Κρίστιαν Πούλισικ έδωσε τη λύση στο 59΄. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε βαθμολογική ανάσα και βρέθηκε στο -9 από την πρωτοπόρο Ιντερ.

Η ουραγός Σαλερνιτάνα πήρε νίκη ελπίδας με 1-0 επί της Βερόνα στο «Μαρκαντόνιο Μπεντεγκόντι», χάρη σε γκολ του Τσάουνα στο 48΄.

Με γκολ του Λούκμαν στο 58ο λεπτό, η Αταλάντα επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Λέτσε. Σημαντική νίκη για την Ουντινέζε, επικράτησε 3-0 της Μπολόνια με τέρματα των Περέιρα, Λούκα και Παγέρο.

Φιορεντίνα-Τορίνο     1-0