Ο Ολυμπιακός των οκτώ παικτών νίκησε τον ΠΑΟΚ με 77-62

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με μοναδικό ψηλό τον Τανούλη και συνολικά 8 παίκτες, όμως δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει τον ΠΑΟΚ με 77-62

1' 33" χρόνος ανάγνωσης

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βρέθηκε πριν το τζάμπολ του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να μην έχει στα πλάνα του τους Μιλουτίνοφ (τραυματίας), Φαλ (τραυματίας), Πετρούσεφ (τραυματίας), Λαρεντζάκη (τραυματίας), Σίκμα (χωρίς δικαίωμα συμμετοχής), ΜακΚίσικ (χωρίς δικαίωμα συμμετοχής) και Γουίλιαμς Γκος (τραυματίας).

Παρά την απουσία ψηλών, όσοι αγωνίστηκαν ήταν εξαιρετικοί και βοήθησαν, ώστε οι Πειραιώτες να πάρουν τη νίκη με 77-62. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλός μόνο στο α’ δεκάλεπτο και δεν εκμεταλλεύτηκε στο παραμικρό τα προβλήματα των γηπεδούχων.

Οι «Ερυθρόλευκοι» πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με την Αλμπα (30/01 – 21:15) στην οποία θα έχουν και τον Μόουζες Ράιτ, αλλά και κατά πάσα πιθανότητα και τους Λαρεντζάκη, Γκος και Πετρούσεφ.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν πιο δυνατά, ανανέωναν διαρκώς τις επιθέσεις τους και προηγήθηκαν με 6-12 (8’).

Με δίδυμο ψηλών τους Πίτερς και Παπανικολάου το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (12-14).

Με την είσοδό του, ο Λούντζης έδωσε ρυθμό, με δικό του τρίποντο, κλέψιμο και ασίστ για τρίποντο του Πίτερς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 26-19 (16’).

Οι Πειραιώτες είχαν καταφέρει να βρουν ρυθμό και με τον Κάνααν πήραν διψήφια διαφορά πόντων (29-19, 17’). Ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 42-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με κορυφαίους Γουόκαπ, Κάνααν και Μπραζντέικις έφτασε στο +21 (62-41, 30’) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δε μπορούσαν να βάλουν πίεση στους Πειραιώτες και το τέλος βρήκε τους γηπεδούχους να επικρατούν με 77-62.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 10/12 βολές, 17/38 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 8/11 βολές, 18/38 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 41 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη, 19 φάουλ