Ο Αρης στα ημιτελικά του κυπέλλου με ανατροπή επί του ΠΑΟΚ

Με τον Τολιόπουλο να κάνει εξαιρετική εμφάνιση, ο Άρης πέτυχε εντυπωσιακή ανατροπή επί του ΠΑΟΚ (76-74) και βρέθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

1' 17" χρόνος ανάγνωσης

Με τον Βασίλη Τολιόπουλο να κάνει εξαιρετική εμφάνιση, ο Αρης πέτυχε ανατροπή επί του ΠΑΟΚ, στα προημιτελικά του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας στα «Δύο Αοράκια» και με το τελικό 76-74 πήρε το «εισιτήριο» για τον ημιτελικό του θεσμού (17/2). Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού ήταν «αγκαλιά» με τη νίκη αφού στο 35’ προηγήθηκαν με 64-49, αλλά ο γκαρντ του Αρη διαπέρασε την αντίπαλη άμυνα και χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και βρέθηκε μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων (25-11, 10’). Ο Αρης με την άμυνα match up ζώνης κατάφερε να βγάλει άμυνες, ωστόσο η δυσκολία να σκοράρει δεν του επέτρεψε να αναθαρρήσει και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-29.

Ο Αρης επέστρεψε δυναμικά στο β’ ημίχρονο και υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ σε διαδοχικά λάθη τα οποία με τη σειρά τους έφεραν αιφνιδιασμούς και με σερί 8-0 το σκορ έγινε 43-37 (12’). Οι παίκτες του Τακιανού εκμεταλλεύτηκαν το μπόνους των βολών και με ψυχραιμία από τη γραμμή διατήρησαν το προβάδισμα (49-42, 25’), ενώ τα επιθετικά φάουλ έφεραν το 57-44 στο 29’.

Ο Τολιόπουλος στο τελευταίο πεντάλεπτο έπαιξε δυναμικά και με 3/3 τρίποντα έδωσε ελπίδα στην ομάδα του (71-67, 38’). Το παιχνίδι έφτασε στον πόντο (73-72, 39’), όμως ο Φρίντρικσον με 1/3 βολές έκανε το 74-72. Ο Μπλούμπεργκς ισοφάρισε, ο ΠΑΟΚ αστόχησε και ο Τολιόπουλος με καλάθι έβαλε τον Αρη μπροστά με 74-76.

Οι «ασπρόμαυροι» αστόχησαν με τον Τσαϊρέλη και πήραν το επιθετικό ριμπάουντ όμως ο Φρίντρικσον έκανε λάθος και το ματς έληξε.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76