Δεύτερη νίκη για την Ελλάδα, πρωταγωνιστής ο Τολιόπουλος

Με κορυφαίο τον Τολιόπουλο, ο οποίος πέτυχε καθοριστικό καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Ελλάδα νίκησε 74-72 στην Ολλανδία, για το 2/2 στα προκριματικά του Eurobasket

1' 39" χρόνος ανάγνωσης

H Eθνική των πολλών απουσιών πέρασε νικηφόρα από την Ολλανδία, καθώς επικράτησε 74-72, κάνοντας το 2 στα 2 στα προκριματικά του Eurobasket 2025. Κορυφαίος για την ομάδα του Σπανούλη ο Τολιόπουλος, ο οποίος πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

H Ελλάδα μπήκε πιο δυνατά στο ματς, αλλά τα διαδοχικά της λάθη «κρατούσαν» την Ολλανδία στο παιχνίδι. Τελικά, η ομάδα του Σπανούλη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4 (12-16).

Κάκιστη αρχή από την Εθνική στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με αποτέλεσμα η Ολλανδία να βρει συνεχή καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και με επιμέρους σκορ 19-2, να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +13 (31-18), στο 15΄. Η Ελλάδα αντέδρασε και με την άμυνά της έριξε τη διαφορά (37-32), στο 19΄. Ωστόσο, οι Ολλανδοί πήγαν στα αποδυτήρια με +7 (39-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Σπανούλη μείωσε τη διαφορά (43-39). Στη συνέχεια, οι διεθνείς δεν είχαν συγκέντρωση στην άμυνα, με τους Ολλανδούς να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και να ξεφεύγουν ξανά στο +7 (51-44), στο 25΄.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε όταν σταμάτησαν τα «εύκολα» λάθη, με τον Τολιόπουλο να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην τρίτη περίοδο, δίνοντας πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και σημειώνοντας 15 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η Ελλάδα έκανε μόλις ένα λάθος στο τρίτο δεκάλεπτο όπου σημείωσε 30 πόντους και προηγήθηκε με 58-62 στο 30΄.

Πάντως τα επιθετικά ριμπάουντ των Ολλανδών έκαναν τεράστια ζημιά στην Εθνική που έμεινε για 3,5 λεπτά χωρίς πόντο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πριν ο Καλαϊτζάκης σκοράρει για το 63-64 στο 34΄. Συναρπαστικό ματς, με τον Παπαγιάννη να δίνει πολύτιμες βοήθειες στην άμυνα. Ο Τολιόπουλος πέτυχε το καλάθι για το προβάδισμα (71-72), στα 29,5΄΄. Στη συνέχεια, η Ελλάδα έβγαλε την άμυνα και το κάρφωμα του Χαραλαμπόπουλου έκανε το 71-74, στα 3,5΄΄. Στο 1,3΄΄ έγινε φάουλ στον Κλουφ, ο οποίος έβαλε την πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη και έτσι η νίκη ήρθε με το τελικό 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74