Στο ρελαντί ο Παναθηναϊκός, νίκησε 87-64 την Καρδίτσα

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Καρδίτσα, επικράτησε εύκολα με 87-64 και στρέφεται πλέον στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για τη EuroLeague

52" χρόνος ανάγνωσης

Οι «πράσινοι» νίκησαν χωρίς να αντιμετωπίσουν δυσκολίες την Καρδίτσα (87-64), ανέβηκαν στο 18-1 στη Basket League και στρέφονται πλέον στο κρίσιμο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για τη EuroLeague (14/03, 19:45).

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε ισόπαλο 22-22. Από εκεί και πέρα όμως, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έδωσε βάρος στην άμυνά της κι έτρεξε κάποια στιγμή ένα επιμέρους σκορ 6-25, το οποίο μετέτρεψε το 32-34 σε 38-59. Η Καρδίτσα προσπάθησε να μειώσει, αλλά δεν τα κατάφερε κάτι.

Κορυφαίος των νικητών με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο Λεσόρ, ενώ 15 πόντους και 7 ριμπάουντ σε μόλις 16 λεπτά μέτρησε ο Μήτογλου. Καλό ματς με 8 πόντους και 7 ασίστ για τον Γκραντ, πιο θετικός από ποτέ με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 τάπες ο Μπαλτσερόφσκι. Θετικός στο δεύτερο ημίχρονο με 12 πόντους ο Καλαϊτζάκης. Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 6-14, αλλά διατηρούν ακόμη απόσταση ασφαλείας από τον ουραγό Απόλλωνα, πολύ καλό ματς με 13 πόντους πραγματοποίησαν οι Μπιουκάναν και ΜακΚάλουμ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87