Στους «8» του Champions League η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-1 της Νάπολι στη Βαρκελώνη και σφράγισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Champions League

59" χρόνος ανάγνωσης

Το 1-1 της Ιταλίας άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, ωστόσο η Μπαρτσελόνα έδειξε χαρακτήρα, επικράτησε 3-1 της Νάπολι στη Βαρκελώνη και βρέθηκε στα προημιτελικά του Champions League. Oι Καταλανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, είχαν ουσία και πανηγύρισαν μια μεγάλη πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και στο 14ο λεπτό ήρθε το γκολ. Ηταν αποτέλεσμα εξαιρετικής ομαδικής προσπάθειας με τον Κανσέλο να βλέπει την κίνηση του Ραφίνια και να του περνά την μπάλα κάθετα. Ο Βραζιλιάνος γύρισε στο σημείο του πέναλτι και ο Φερμίν Λόπεθ με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Προτού οι φιλοξενούμενοι αντιδράσουν, η Μπαρτσελόνα πέτυχε και δεύτερο γκολ.

Η Νάπολι αντέδρασε και ο Ραχμάνι μείωσε σε 2-1.

Οι Ναπολιτάνοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, ζήτησαν πέναλτι στο 50′ σε πτώση του Οσιμέν, χωρίς όμως ο διαιτητής να δείξει παράβαση.

Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό και έχασε ευκαιρίες, αλλά στο 83′ ήρθε το γκολ που σφράγισε την πρόκριση.

Οι Σέρτζι Ρομπέρτο και Γκουντογκάν «έκρυψαν» την μπάλα και ο Λεβαντόφσκι διαμόρφωσε το 3-1.

Μπάγερν Μονάχου, Παρί Σεν Ζερμέν, Ρεάλ Μαδρίτης, Μάντσεστερ Σίτι και Μπαρτσελόνα είναι οι ομάδες που βρίσκονται ήδη στα προημιτελικά.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των «16»