Ολυμπιακός: Μεγάλη ανατροπή στο Βελιγράδι, 74-69 την Παρτιζάν

Ο Ολυμπιακός ο οποίος βρέθηκε στο -13, με αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή στο Βελιγράδι, επικράτησε 74-69 της Παρτιζάν και έμεινε ολοζώντανος στη μάχη της τετράδας

2' 31" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο, η εξαιρετική του εμφάνιση στο 4ο δεκάλεπτο έφερε την ανατροπή και ένα μεγάλο διπλό.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν 74-69 της Παρτιζάν στο Βελιγράδι, έφτασαν τις 20 νίκες στη φετινή Euro League και «αγκάλιασαν» την εξάδα, ενώ έκαναν και ένα σημαντικό βήμα για το πλεονέκτημα έδρας.

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος πέρασε τον Παπανικολάου στο «4», «κλείδωσε» τους Σέρβους και χάρη στην εξαιρετική απόδοση του αρχηγού, του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και του Τόμας Γουόκαπ, πέτυχε την εκτός έδρας νίκη.

Από την πλευρά της, η Παρτιζάν μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, εκμεταλλεύθηκε τα επιθετικά ριμπάουντ και τις δεύτερες επιθέσεις με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 22-17.

Με καλή άμυνα και μπροστάρη τον Γουίλιαμς-Γκος με τα κλεψίματά του, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 28-28, στο 17′. Ωστόσο, το τέλος του ημιχρόνου ήταν κάκιστο για τους Πειραιώτες, αφού διαδοχικά φάουλ και βολές εκτόξευσαν τη διαφορά. Ο Πονίτκα κέρδισε φάουλ από τον Λαρεντζάκη, ενώ ο ΜακΚίσικ συνέχισε τη φάση και χρεώθηκε με αντιαθλητικό, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να κάνουν σερί 6-0 οδηγώντας τη διαφορά στο +10 (40-30). Ο Γουίλιαμς-Γκος μείωσε στο τέλος σε 40-32.

Με τον Καμπόκλο να κάνει μεγάλη «ζημιά» με τα επιθετικά του ριμπάουντ, η Παρτίζαν ξέφυγε ξανά στο +10 (46-36), στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν τις κακές επιλογές στην επίθεση, με τους Σέρβους να ξεφεύγουν, ενώ χάρη στον αποτελεσματικό Πάντερ οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +13 (59-46).

Ο Μπαρτζώκας πέρασε τον Παπανικολάου στο «4», ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλός και μαζί με τους Γουόκαπ, Γκος άρχισαν την αντεπίθεση. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει την ανατροπή και στο 36′ να περάσει μπροστά με 64-61. Θρίλερ μέχρι το τέλος, αλλά οι Πειραιώτες είχαν τις λύσεις και πήραν μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74

Παρτιζάν (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 19 (1), Σμάιλαγκιτς 3 (1), Νάναλι, Τριφούνοβιτς, Ντοζίερ 12 (1), Πονίτκα 8, Καμίνσκι 14 (1), Καμπόκλο 13 (1)

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11, Ουίλιαμς-Γκος 17 (2), Ράιτ 6 (1), Κάνααν 10 (2), Λαρεντζάκης 3, Φαλ 7, Παπανικολάου 13 (1), Πίτερς 3, Σίκμα, ΜακΚίσικ 4