Χάντμπολ: Στα ημιτελικά του European Cup ανδρών ο Ολυμπιακός

Μεγάλη πρόκριση στην τετράδα του European Cup ανδρών πήρε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, αφού οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν και στη Σλοβενία της Κρκα με 25-19

1' 5" χρόνος ανάγνωσης

Η πορεία του Ολυμπιακού στο EHF European Cup συνεχίζεται, αφού οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα από το Νόβο Μέστο της Σλοβενίας, απέναντι στην Κρκα με 25-19 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του EHF European Cup. Είχε προηγηθεί η εντός έδρας νίκη με 31-26 στην Ηλιούπολη. Ο Ολυμπιακός πέτυχε την όγδοη νίκη του σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Ζέλικο Μπάμπιτς μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν 6-2 στο 9ο λεπτό. Η Κρκα στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά 8-7, αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει διαφορά μεγαλύτερη του ενός γκολ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 10-10 και οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν ως το 40΄ (13-13).

Ωστόσο, δύο συνεχόμενα τέρματα του Σάββα κι ένα του Βίντα έδωσαν προβάδισμα τριών τερμάτων (16-13) στον Ολυμπιακό. Στο χρόνο που απέμενε οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν χωρίς λάθη το παιχνίδι και στο φινάλε αύξησαν τη διαφορά διαμορφώνοντας το τελικό 25-19.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 5-6, 6-7, 8-7, 10-10 (ημ.), 11-10, 13-13, 14-16, 16-18, 18-22, 19-25.

ΚΡΚΑ (Σκόκο): Ράουχ, Μπραντέσκο, Μαϊστόροβιτς 5, Μούχιτς 5, Λ. Ράσο, Βούκιτς 1, Στανόγεβιτς 1, Ντ. Ράσο 1, Νίκολιτς 4, Μπράγερ, Λάβριτς, Μάτκο 1, Ντεργκάντς, Μπλάζεβιτς, Χόρβατ 1

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4