Παναθηναϊκός: Διπλό για πλεονέκτημα, 82-75 την Μπάγερν

Με τον Χουάντσο σε μεγάλη βραδιά, οι πράσινοι πέρασαν νικηφόρα από το Μόναχο και πλέον είναι «αγκαλιά» με το πλεονέκτημα έδρας

2' 2" χρόνος ανάγνωσης

Παρά την αντίσταση της Μπάγερν, ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε στο Μόναχο, καθώς νίκησε 82-75 και πλέον βρίσκεται «αγκαλιά» με το πλεονέκτημα έδρας στα Play Offs. Αν τα καταφέρει κόντρα στην Aλμπα στο ΟΑΚΑ, τότε, θα τερματίσει στη 2η θέση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα με συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου. Ωστόσο, ο Ιμπάκα απάντησε και ο Γκιφάι με τρίποντο συνέχισε το καλό διάστημα της Μπάγερν γράφοντας το 15-8. Η πρώτη περίοδος έληξε 18-13 χάρη σε τρίποντο του Βάιλερ-Μπαμπ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ναν και ο Χουάντσο πήραν στις πλάτες του το σκοράρισμα, ενώ ο Παπαπέτρου πρόσφερε πολύτιμες βοήθειες. Ο Σλούκας βρήκε ρυθμό με μακρινό σουτ για το 35-40, και το ημίχρονο έληξε 36-40 με μία βολή του Μπολμάρο. Οι «πράσινοι» είχαν 11/21 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 17-1 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Αταμάν προηγήθηκε με +6 (36-42) ωστόσο η Μπάγερν «απάντησε» με τρίποντα, φέρνοντας εκ νέου το ματς στα ίσα (44-44 στο 23′). Τότε ανέλαβε δράση ο Κέντρικ Ναν, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος (44-49 στο 25′).

Ωστόσο, οι Γουάιλερ-Μπαμ και Εντουαρντς «κράτησαν» τη Μπάγερν στον αγώνα και έκαναν το ματς πραγματικό ντέρμπι (49-49 στο 27′). Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την 3η περίοδο στο +4 (54-58) χάρη σε buzzer beater του Ναν, με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 7 πόντων (54-61 στο 31′), όμως στη συνέχεια «εγκλωβίστηκε», με τους Μπολμάρο και Γουάιλερ-Μπαμπ να οδηγούν την Μπάγερν σε επιμέρους 11-2.

Χουάντσο και Σλούκας έφεραν τον Παναθηναϊκό εκ νέου στο +5 και όλα τελείωσαν. Σημειώνεται πως ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ πραγματοποίησε το καλύτερο ματς με τον Παναθηναϊκό, έχοντας 14 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82