Volley League Γυναικών: Προβάδισμα για τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού στον 1ο τελικό της Volley League Γυναικών και πήρε προβάδισμα για τον τίτλο

1' 38" χρόνος ανάγνωσης

Ο πρώτος τελικός της Volley League γυναικών κρίθηκε στα πέντε σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη 3-2 σετ (25-20, 22-25, 25-9, 21-25, 18-16) κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ετσι, πήρε το πάνω χέρι στη μάχη του τίτλου. Η σειρά, η οποία κρίνεται στις τρεις νίκες, μεταφέρεται στο Μετς, όπου την προσεχή Τετάρτη (17/4, 17:30) ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις και επικράτησε 25-20. Για γερά νεύρα ήταν το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ένταση και πάθος στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνίστριες τις Καρκάσες και Ατκινσον στην επίθεση έκανε το 22-25 για το 1-1 στα σετ.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το τρίτο σετ, το οποίο άνηκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Με πίεση στο σερβίς και καλά στημένο μπλοκ-άμυνα οι ερυθρόλευκες επικράτησε 25-9. Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση παρά την κακή εμφάνιση που είχε στο τρίτο και το πήρε με 25-21. Στο πέμπτο σετ ο ο Ολυμπιακός «λύγισε» την αντίπαλό του επικρατώντας 18-16.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 63 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 17 (12/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 37% άριστες), Καράρο 9 (4/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (0/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κούμπουρα 20 (16/62 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φαριόλ 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 23 (22/46 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 16% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 31% υπ. – 31% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη 1 (1/4 επ.), Τάνη.

Παναθηναϊκός (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Καρκάσες 20 (17/52 επ., 3 μπλοκ, 29% υπ. – 18% άριστες), Άτκινσον 28 (25/67 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου, Σάμανταν 14 (6/16 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 2 (1/15 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 20% άριστες) / Μπελιά (λ, 50% υπ. – 21% άριστες), Φουμάκη, Μεταξά, Κελεσίδη.