Volley League: Πιο κοντά στον τίτλο ο Ολυμπιακός, νίκησε για δεύτερη φορά τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και βρίσκεται μια νίκη μακριά από τον τίτλο

1' 45" χρόνος ανάγνωσης

Στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στα δυο πρώτα σετ, κέρδισε τη μάχη στο τρίτο και πήρε μεγάλη νίκη, τη δεύτερη (2-0) στη σειρά των τελικών. Οι παίκτες του Ντανιέλ Καστελάνι επικράτησαν με 3-0 (25-17, 25-16, 26-24) και βρίσκονται μόλις μία μακριά από το να πάρουν το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ ήταν εντυπωσιακός σε σερβίς και μπλοκ, ο Στερν βρήκε δύσκολους πόντους και μαζί με Κουμεντάκη, Τζούριτς βοήθησαν να έρθει άνετα το 25-17. Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινοι» μετά το υπέρ τους 1-4, «εγκλωβίστηκαν» δίνοντας το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κυριαρχήσει σε μπλοκ και σερβίς και να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας από νωρίς. Το «ερυθρόλευκο» σερβίς ήταν συγκλονιστικό, με τους γηπεδούχους να φθάνουν στο εύκολο 25-16.

Απόλυτη ισορροπία στο τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει τα λάθη και να αποκτά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-20). Ωστόσο, οι Ιντάλγκο, Τζούριτς και Στερν έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με 26-24.

Τα σετ: 25-17, 25-16, 26-24

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσους, 32 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων ενώ του Παναθηναϊκού από 0 άσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Ολυμπιακός (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 12 (8/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/6 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (4/13 επ., 3 άσοι, 21% υπ. – 14% άριστες), Τράβιτσα 4 (1 άσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/8 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (11/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 29% υπ. – 21% άριστες)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. – 21% άριστες), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 6 (6/20 επ.), Βουλκίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/10 επ., 30% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 20% υπ. – 20% άριστες), Πετρέας, Μάρκου, Φράγκος, Κοντοστάθης (λ., 50% υπ. – 50% άριστες)