Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι «αιωνίων» και τo πλεονέκτημα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 77-71 τον Ολυμπιακό, στο «θρίλερ» του ΟΑΚΑ και «κλείδωσε» το πλεονέκτημα έδρας

1' 22" χρόνος ανάγνωσης

O Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Σλούκα νίκησε τον Ολυμπιακό με 77-71 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top 6 και εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Basket League.

Καλό ρυθμό είχε από νωρίς το ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν (9-11), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, οι Μήτογλου και Ερνανγκόμεθ βρήκαν λύσεις, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε τα λάθη των Πειραιωτών κι έκλεισε με σερί 8-0 την πρώτη περίοδο και στο +7 (23-16).

Πολλά λάθη από τον Ολυμπιακό στο β΄ δεκάλεπτο, με τον Ναν να είναι εντυπωσιακός και να εκτοξεύει τη διαφορά στο +17. Ωστόσο, οι Πειραιώτες μάζεψαν στο τέλος τη διαφορά και με σερί 7-0 πήγαν στα αποδυτήρια στο -5.

O Ολυμπιακός ανέβασε τον ρυθμό του χάρη στα επιθετικά του ριμπάουντ και με τον εξαιρετικό Κάνααν πήρε προβάδισμα 49-50 στο 27’.

Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +4 (59-55), δείγμα και της μεγάλης ανταγωνιστικότητας στο ματς.

Στα μέσα της τελευταίας περιόδου, δύο τρίποντα από Ναν και Μήτογλου έφεραν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση δύο κατοχών από τον Ολυμπιακό (68-63) στο 35΄ αλλά ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος ώθησε τους «ερυθρόλευκους» σε 5-0 σερί για την ισοφάριση του σκορ (68-68).

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 κι ένα τρίποντο του Σλούκα πήρε τη νίκη 77-71 και μαζί το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Σλούκας 10 (2), Παπαπέτρου 4, Ναν 17 (1), Ερνανγκόμεθ 11 (1), Μήτογλου 15 (3), Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 2, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Λεσόρ 13, Γκριγκόνις 5 (1), Μαντζούκας.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Κάνααν 15 (4), Φαλ 10, Παπανικολάου  4, Πίτερς 10, Γουίλιαμς-Γκος 18 (1), Ράιτ 3, Λούντζης, Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Τανούλης, ΜακΚίσικ 2