Βasket League Γυναικών: Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τη σειρά των τελικών

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε, στην παράταση, του Ολυμπιακού με 68-65 κι έφερε στο 1-1 τη σειρά των τελικών

39" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει από το -11 παίρνοντας τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στο 2ο τελικό της Α1 Γυναικών στην παράταση. Οι «Πράσινες» επικράτησαν 68-65 με την Τζασμίν Τζόουνς να πετυχαίνει 25 πόντους.

Καταλυτική η παρουσία της Αλέιν, η οποία τελείωσε το ματς με double double (12π., 15 ριμπ.) και 4 κρίσιμους πόντους στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως στο κρίσιμο σημείο δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων. Στην παράταση,  ο Παναθηναϊκός πήγε στο +3 (64-61), με τον Ολυμπιακό να απαντά (64-65), στο 43’. Με τα επιθετικά ριμπάουντ της Αλέιν οι «πράσινες» έκαναν σερί 4-0 για το +3 (68-65). Άστοχες ήταν οι φιλοξενούμενες και δεν κατάφεραν να φέρουν ξανά το ματς στα ίσα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 44-52, 60-60, κ.α., 68-65