«Break» ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη, 77-75 την Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στα Playoffs, «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα στο Game 1, αφού επικράτησε των Καταλανών 77-75

1' 15" χρόνος ανάγνωσης

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στη Βαρκελώνη, «έσπασε» το πλεονέκτημα της έδρας από το Game 1 της σειράς, καθώς επικράτησε 77-75 της Μπαρτσελόνα. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Παρασκευή (26/4) και πάλι στο «Palau Blaugrana». Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, ο Γκος ήταν ορεξάτος, ωστόσο ο Πάρκερ είχε τις λύσεις, ενώ το buzzer beater του Αμπρίνες διαμόρφωσε το 18-19 της πρώτης περιόδου.

Ο Πετρούσεφ πήρε… μπρος και έβαλε τους «ερυθρόλευκους» ξανά μπροστά (30-32), στο 14’. Ο Γιοκουμπάιτις ισοφάρισε προσωρινά (32-32), με τους Πειραιώτες να απαντούν με τρομερές άμυνες και με πρωταγωνιστές τους Κάνααν και τον Πετρούσεφ στην επίθεση, πηγαίνοντας στο +10 (34-44), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι δραματικά, εκτός από 1/2 βολές του Ερνανγκόμεθ που διαμόρφωσαν το 35-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις με τους ΜακΚίσικ και Γουίλιαμς Γκος να «πληγώνουν» την αντίπαλη άμυνα για το 47-60 (28’), ωστόσο η Μπαρτσελόνα έκλεισε το συγκεκριμένο δεκάλεπτο με 54-61. Λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση είχε ο Ολυμπιακός και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει σερί 4-0 και να μειώνει ακόμη περισσότερο (58-61), στα πρώτα τρία λεπτά. Κάνααν και Μιλουτίνοφ απάντησαν με ένα δικό τους 6-0, για το +8 (67-75), στο 37’. Ο Λαπροβίτολα έκανε το λάθος, με τον Πετρούσεφ να κερδίζει φάουλ, αλλά να τραυματίζεται και να αφήνει τη θέση του στον Λαρεντζάκη. Ο τελευταίος με 2/2 από τη γραμμή έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (72-77), στα 35,9’’ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 54-61, 75-77