Η Μπαρτσελόνα νίκησε 77-69 τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε τη σειρά

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε στο Game 2 και ισοφάρισε τη σειρά των αγώνων. Οι Πειραιώτες υποδέχονται τη Μεγάλη Τρίτη στο ΣΕΦ τους Καταλανούς

1' 21" χρόνος ανάγνωσης

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επικρατήσει με 77-69 επί του Ολυμπιακού. Η σειρά πλέον βρίσκεται στο 1-1 και ακολουθούν δύο αναμετρήσεις τη Μεγάλη Εβδομάδα, στο «καυτό» ΣΕΦ.

H Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στον αγώνα, ενώ η ευστοχία των Πάρκερ και Ερνανγκόμεθ, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού, έδωσε προβάδισμα 11 πόντων στους Καταλανούς (23-12) στο 8′.

Μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Πίτερς πέτυχε ένα καλάθι με το… ζόρι, ενώ οι Γιοκουμπάιτις και Πάρκερ έστειλαν τους γηπεδούχους στο +13 (27-14). Με ένα σερί 6-0, ο Ολυμπιακός μείωσε το σκορ σε 27-20.

Στη συνέχεια, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ και Ράιτ μείωσαν περαιτέρω τη διαφορά στους 4 πόντους (34-30), στο 15’. Η Μπαρτσελόνα απέκτησε ξανά προβάδισμα 9 πόντων, ωστόσο, στο τελευταίο 2λεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 2-7 (43-37).

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και η Μπαρτσελόνα με σερί 5-0 πήγε στο +11 (48-37). Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με Πίτερς και Γουίλιαμς-Γκος πλησίασαν στο καλάθι (52-50), στο 25’.

Με ένα καλάθι του Ερνανγκόμεθ, οι Καταλανοί έφθασαν στο +3 (60-57), στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι είχε γίνει ξανά ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις.

Η Μπαρτσελόνα βρήκε δύο εύστοχα σουτ από τα 6.75 (Αμπρίνες, Πάρκερ) κάτι που της έδωσε προβάδισμα με 68-61 (34’) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Ο Ολυμπιακός δεν είχε σωστές επιλογές και η κόρνα της λήξης βρήκε τη σειρά στο 1-1..

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69