Madrid Open: Αποκλείστηκε η Σάκκαρη στη φάση των «16»

Την ήττα με 6-4, 6-4 από την Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια, στη φάση των «16» του Madrid Open, γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη

49" χρόνος ανάγνωσης

Τα πολλά αβίαστα λάθη και οι διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού κόστισαν στη Μαρία Σάκκαρη, η οποία γνώρισε την ήττα από την Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια με 6-4, 6-4 και αποκλείστηκε από το τουρνουά της Μαδρίτης.

Η Σάκκαρη δέχθηκε break στο 3ο γκέιμ του πρώτου σετ, έσωσε άλλα δύο break points στο 5ο γκέιμ, αλλά τελικά έχασε το σερβίς της και βρέθηκε πίσω με 5-2.

Η Ελληνίδα τενίστρια μείωσε σε 5-4 και είχε δύο φορές την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως η Βραζιλιάνα αντίπαλός της άντεξε στην πίεση κι έκανε το 6-4. Ανάλογο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, όπου η Χαντάντ Μάια έκανε πάλι break στο 3ο γκέιμ, στη συνέχεια κράτησε εύκολα το σερβίς της και με νέο break έφτασε στο 5-2.

Η Σάκκαρη μείωσε σε 5-4, αλλά δεν τα κατάφερε. Το σετ κρίθηκε στο 10ο game, όπου η Χαντάντ Μάια είχε πολύ καλό σερβίς κάνοντας το 6-4.

Στα προημιτελικά του Madrid Open η Χαντάντ Μάια θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια από το ματς Σβιόντεκ – Σορίμπες Τόρμο.