Η Μακάμπι νίκησε τον Παναθηναϊκό σε ματς «θρίλερ»

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μια ανάσα από μια τεράστια ανατροπή, αλλά η Μακάμπι ήταν αυτή που επικράτησε 85-83 και θέλει μια νίκη για να βρεθεί στο Βερολίνο

1' 6" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο να κάνει μία εντυπωσιακή ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, αλλά τελικά ηττήθηκε με 85-83 από τη Μακάμπι στο Game 3 στη «Χάλα Πιονίρ», χάρη σε δύο βολές του Λορέντζο Μπράουν 2,6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Πλέον, οι «Πράσινοι» πρέπει να ισοφαρίσουν στο Game 4.

Για 35 λεπτά η εικόνα του «τριφυλλιού» ήταν κακή και η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας να προηγηθεί ακόμα και με 18 πόντους.

Ωστόσο, η ομάδα του Αταμάν με πρώτο από όλους τον Ναν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 83-83. Ομως, η Μακάμπι κέρδισε φάουλ, ο Μπράουν ήταν απόλυτα εύστοχος και διαμόρφωσε το 85-83. Ο Ναν δοκίμασε το τελευταίο σουτ, αλλά ήταν άστοχος.

Ο Τζος Νίμπο τελείωσε το ματς έχοντας 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 29:51 λεπτά συμμετοχής. Ο Κέντρικ Ναν έφτασε στους 25 πόντους και οι προσωπικές του ενέργειες έφεραν το ματς στην ισοπαλία, αλλά ήταν επίσης αυτός που έχασε το τελευταίο σουτ. Ο Κώστας Σλούκας είχε 0/3 σουτ και μόλις 3 ασίστ.

Το επόμενο ραντεβού για Παναθηναϊκό και Μακάμπι είναι στο «Aleksandar Nikolic Hall» τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5, 21:45).

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι 1-2
Game 1: Παναθηναϊκός – Μακάμπι 87-91
Game 2: Παναθηναϊκός – Μακάμπι 95-79
Game 3: Μακάμπι – Παναθηναϊκός 85-83
Game 4: Μακάμπι – Παναθηναϊκός (2/5, 21:45, αν χρειαστεί)
Game 5: Παναθηναϊκός – Μακάμπι (8/5, αν χρειαστεί)