Η Μπαρτσελόνα νίκησε σε «νεκρό χρόνο» τον Ολυμπιακό

Με 2/3 βολές του Πάρκερ στα 0,5'' της παράτασης η Μπαρτσελόνα επικράτησε 82-80 του Ολυμπιακού και βρίσκεται μια νίκη μακριά από την πρόκριση στο Βερολίνο

1' 17" χρόνος ανάγνωσης

Η Μπαρτσελόνα πήρε μεγάλο «διπλό» στο ΣΕΦ επικρατώντας του Ολυμπιακού στην παράταση με 80-82 χάρη σε βολές του Πάρκερ μισό δευτερόλεπτο πριν τη λήξη. Πλέον οι Πειραιώτες για να πάνε στο Final Four θα πρέπει να κάνουν το 2 στα 2.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, οι άμυνες πρωταγωνιστούσαν και η Μπαρτσελόνα βρήκε τα μεγάλα σουτ που χρειαζόταν στο τέλος εκμεταλλευόμενη και το άγχος των «ερυθρόλευκων».

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν «ζωντανοί» με διαδοχικά τρίποντα του Αμπρίνες, μειώνοντας στο καλάθι (71-69), στα 1:12’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση αστόχησε ο Γουόκαπ, με τον Σατοράνσκι να κάνει το ίδιο, τους Καταλανούς να παίρνουν το επιθετικό ριμπάουντ και με τον Λαπροβίτολα να ισοφαρίζουν (71-71), στα 7,6’’. Ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 78-75, ο Βέσελι μείωσε προσωρινά, με τον Φαλ να κάνει το 80-77, στο 44’. Με τρίποντο του Σατοράνσκι, οι Καταλανοί έφεραν το ματς στην ισοπαλία (80-80), στα 36,6’’. Ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε σε τρίποντο και έγινε φάουλ (που είχε να δώσει η ομάδα του Πειραιά), στα 3,8’’. Στα 0,5’’ ο Πάρκερ κερδίζει φάουλ από τον Πετρούσεφ στο τρίποντο και κάνοντας 2/3 διαμόρφωσε το τελικό 80-82.

Ο Τόμας Σατοράνσκι έκανε σπουδαίο παιχνίδι έχοντας 13 πόντους (2/3διπ., 3/4τριπ.), 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Γιαν Βέσελι ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους όπως επίσης και οι Ερνανγκόμεθ (13π., 5ρ.), Πάρκερ (13π., 9ρ.) και Λαπροβίτολα (12π., 8ασ.). Ο Ολυμπιακός είχε ευστοχία 26.9% από τα 6.75, την ώρα που η Μπαρτσελόνα είχε 44%.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 κ.α., 80-82 παρ.