Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός, 92-58 την Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός απάντησε με… εκκωφαντικό τρόπο στην Μπαρτσελόνα, τη διέλυσε με 92-58 και θα τα παίξει όλα για όλα στη Βαρκελώνη

1' 16" χρόνος ανάγνωσης

Δυο ημέρες μετά τη δεύτερη ήττα από τους Καταλανούς, ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός απέναντι στην Μπαρτσελόνα, καθώς τη διέλυσε με 92-58 και έστειλε τη σειρά σε πέμπτο και τελευταίο ματς, στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» (πιθανότατα στις 8/5).

Το κακό ξεκίνημα στο α’ μέρος για τους Πειραιώτες έδωσε την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να βρει εύκολα καλάθια. Στα πέντε τελευταία λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν αμυντικά και με τον Κάνααν στην επιθετική εξίσωση, η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους (21-23).

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με την άμυνα να «εγκλωβίζει» τον αντίπαλο, με τους Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ να κερδίζουν τα ριμπάουντ και με πολυφωνία στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα εξαιρετικό σερί 15-0, για το +13 (36-23), μέχρι το 14΄. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε τις απαντήσεις και πήγε στα αποδυτήρια με το +16 (53-37).

Με την ίδια εξαιρετική άμυνα συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο μέρος, ενώ οι Κάνααν και Γουίλιαμς-Γκος έκαναν σερί 8-0, για το +24 (61-37), στο 24΄. Οταν η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει, ο Παπανικολάου με τρία διαδοχικά τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στο +25 (72-47).

Με την ίδια όρεξη μπήκε ο Ολυμπιακός και στην τέταρτη περίοδο, στέλνοντας τη διαφορά στο +34 (84-50). Το τελικό 92-58 ήρθε μέσα σε ατμόσφαιρα αποθέωσης για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Σακιέλ ΜακΚίσικ έκανε τρομερό ματς τελειώνοντας με 21 πόντους (6/7διπ., 2/4τριπ., 3/3βολ.), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Σπουδαία εμφάνιση και από τον Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος με τρομερή άμυνα και 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58