Παναθηναϊκός-Μακάμπι 81-72: Επιστροφή στο Final 4 ύστερα από 12 χρόνια

Με τρομερή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» πήραν το εισιτήριο για το Final 4 του Βερολίνου

1' 27" χρόνος ανάγνωσης

Ο Παναθηναϊκός στο Βερολίνο. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 81-72 της Μακάμπι στο «καυτό» ΟΑΚΑ και θα βρίσκονται ξανά σε Final 4 έπειτα από 12 χρόνια.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν τρομερή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο. «Εγκλώβισαν» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ χάρη στην άμυνά τους, η οποία και τους χάρισε το πολυπόθητο εισιτήριο για το Βερολίνο.

Με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν επιθετικό ρυθμό, η άμυνα των «πρασίνων» αντιμετώπιζε δυσκολίες. Η Μακάμπι προηγήθηκε με +5 (4-9) και λίγο αργότερα με +7 (8-15) στο 6’, χάρη στους Νίμπο και Λορένζο Μπράουν. Σε εκείνο το σημείο, οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές επιθετικά και με τα διαδοχικά τρίποντα των Ναν και Γκραντ μείωσαν σε 14-18, προτού οι Χουάντσο, Σλούκας και Λεσόρ «ροκανίσουν» και άλλο τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 19-21.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε βελτιωθεί σημαντικά, ωστόσο, η Μακάμπι έβρισκε τρόπους να σκοράρει. Ετσι, προηγήθηκε με +5 για το 34-39 στο 17’. Με εντυπωσιακό Σλούκα (12π., 4ρ., 2ασ.), αλλά και με τον Παπαπέτρου να βρίσκει διαδοχικούς πόντους στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε εκ νέου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 41-41.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την ένταση και την αμυντική του επίδοση, και με τον Χουάντσο έτρεξε επιμέρους σκορ 9-3, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 58-56, κρατώντας τη Μακάμπι στο μηδέν για 2:37 λεπτά.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν εντυπωσιακή στην άμυνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Ισραηλινούς να μη σημειώνουν πόντο για ακόμα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Ο Ναν έκανε ό,τι ήθελε και ο Παναθηναϊκός δεν άφησε στη Μακάμπι περιθώρια αμφισβήτησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72.